آخرین اخبار

» » لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی؛ کدامیک کاربرد بیشتری دارد؟

  

  لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی؛ کدامیک کاربرد بیشتری دارد؟

  لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی؛ کدامیک کاربرد بیشتری دارد؟

  لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی؛ کدامیک کاربرد بیشتری دارد؟

   

   

  رایانه‌های رومیزی در مقایسه با لپ‌تاپ‌ها دارای مزایا و معایبی هستند؛ در این گزارش قصد داریم این دو دستگاه را با هم مقایسه کنیم.

   

  به گزارش پایگاه خبری نیمروز گلستان ، کاربران رایانه‌های رومیزی یا دسکتاپ-Desktop و لپ‌تاپ‌ها-laptops نظرات متفاوتی در مورد دستگاه‌های مورد استفاده خود دارند. هر کدام از این دو سته با بیان استدلال‌هایی رایانه رومیزی را به لپ‌تاپ و یا بالعکس ترجیح می‌دهند. حال ما تلاش می‌کنیم در گزارش زیر مزایا و معایب این این دو دستگاه را نسبت به یکدیگر بیان کنیم تا از این پس کاربران با آگاهی بیشتر و دیدی وسیعیتر برای خرید لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی اقدام کنند.

   

  فروش لپ‌تاپ در حدود یک دهه است که از رایانه‌های رومیزی در سراسر جهان پیشی گرفته است به طوریکه در سال ۲۰۱۸ میلادی تعداد کل لپ‌تاپ‌های به فروش رفته در کشور‌های مختلف جهان ۱۶۲ دستگاه و تعداد کل رایانه‌های رومیزی فروخته شده ۹۴ میلیون دستگاه بود. کارشناسان فناوری معتقد هستند این شکاف بین لپ‌تاپ و رایانه رومیزی در حال افزایش است و پیش‌بینی کرده‌اند تا سال ۲۰۲۳ میلادی تعداد کل لپ‌تاپ‌های موجود در جهان به ۱۷۱ میلیون دستگاه در مقابل ۸۰ میلیون دستگاه رایانه رومیزی می‌رسد.

   

  اما کمتر بودن میزان فروش لزوما دلیلی مناسب برای نخریدن رایانه رومیزی یا دسکتاپ محسوب نمی‌شود بلکه باید شرایط و دلایل دیگری را در نظر گرفت. هرکدام از این دو دستگاه نسبت به یکدیگر نقاط قوت و ضعفی دارند که بهترین نتیجه تنها پس از بررسی تمامی این عوامل حاصل می‌شود.

   

  لپ‌تاپ در برابر رایانه رومیزی کدام بهتر است؟

   

  مزایا و معایب لپ‌تاپ

  ۱- قابلیت حمل و جابه‌جایی

  اگر شما نیاز به استفاده از رایانه در بیرون از منزل دارید و باید همواره این دستگاه را با خود همراه داشته باشید، مطمئنا لپ‌تاپ که به دلیل وزن کم و ابعاد کوچک تقریبا در همه محل‌ها قابل استفاده است و نیاز به فضایی زیادی برای قرارگیری ندارد، انتخابی مناسب است.

   

  لپ‌تاپ در برابر رایانه رومیزی کدام بهتر است؟

   

  ۲- لوازم جانبی ثابت

  لوازم جانبی ثابت یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف لپ‌تاپ‌ها است و در صورت نیاز به این لوازم کاربر مجبور به حمل آن‌ها در کنار دستگاه خود می‌شود. کاربر در هنگام خرید لپ‌تاپ صفحه کلید، پد لمسی، درگاه‌ها و بلندگو‌ها را روی دستگاه تحویل می‌گیرد و به طور الزامی باید تا پایان عمر لپ‌تاپ با همین لوازم جانبی کار کند.

   

  البته اگر مشکلی با حمل و نقل بار اضافی در کنار لپ‌تاپ خود ندارید می‌توانید لوازم جانبی اضافی را خریداری و در شرایط مختلف از آن‌ها استفاده کنید. حتی پس از خریدن لوازم جانبی نیز ممکن است هزینه دستگاه شما کمتر از رایانه رومیزی مورد نظرتان باشد، پس این نیز نوعی مزیت برای لپ‌تاپ به حساب می‌آید.

   

  لپ‌تاپ در برابر رایانه رومیزی کدام بهتر است؟

   

  ۳- گرافیک گسسته

  گرافیک گسسته اصطلاح مورد استفاده برای توصیف گرافیک جداگانه است. گرافیک گسسته می‌تواند یک کارت گرافیک کاملا مستقل جداگانه و یا گرافیکی مستقل، ولی موجود در یک مادربرد باشد. تعداد بسیار کمی از لپ‌تاپ‌ها دارای گرافیک گسسته هستند و به جای آن از گرافیک موجود در تراشه CPU بهره برداری می‌کنند و در هنگام انجام به فرآیند‌های گرافیکی بخشی از حافظه CPU را به طور مستقیم درگیر می‌سازند.

   

  این چنین گرافیکی تنها شاید برای کاربرانی مانند گیمر‌ها که نیاز به پشتیبانی گرافیکی بالا در حین بازی با لپ‌تاپ دارند، نیاز باشد. پس از اگر شما علاقه‌ای به اجرای بازی‌های با کیفیت روی لپ‌تاپ خود ندارید، نیاز به صرف هزینه اضافی برای خرید گرافیک گسسته نیست.

   

  لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی؟/ راهکاری‌های برای خرید رایانه‌ای پرکاربرد

   

  ۴- گزینه‌های محدود ارتقاء

  در لپ‌تاپ‌ها اکثر تجهیزات سخت‌افزاری غیرقابل ارتقا است و تنها شاید بتواند در مواردی RAM و هارد دیسک را با نمونه‌هایی با ظرفیت بیشتر و جدیدتر جایگزین کرد. یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم توانایی ارتقاء لپ‌تاپ‌ها، وجود فضای محدود و استاندار با قطعات موجود در دستگاه است. البته بسیاری از کاربران با خرید یک لپ‌تاپ تا سال‌ها نیازی به ارتقاء دستگاه خود پیدا نمی‌کنند و به خوبی به آن کنار می‌آیند.

   

   

   

  ۵- مصرف انرژی

  لپ‌تاپ‌ها به دلیل کوچک‌تر بودن و اتصال لوازم جانبی کمتر به آن‌ها، انرژی کمتری را در مقایسه با رایانه‌های رومیزی مصرف می‌کنند. لپ‌تاپ‌ها با داشتن باتری نیازی به اتصال دائم به برق ندارند و همین موضوع علاوه بر صرفه جویی در مصرف نیروی الکتریکی، دستگاه را در هنگام ایجاد نوسانات جریان الکتریکی از آسیب مصون نگه می‌دارد.

   

  لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی؟/ راهکاری‌های برای خرید رایانه‌ای پرکاربرد

   

  مزایا و معایب رایانه‌های رومیزی یا دسکتاپ

  ۱- کمبود نظرات

  هنگامی که قصد خرید یک رایانه را دارید و باید مبلغ زیادی پول را بابت آن هزینه کنید، مطمئنا به دنبال مشورت با فردی آگاه و استفاده از راهنمایی دیگر از هستید تا بتوانید در تصمیم خود به قطعیت برسید. یکی از اشکالات موجود در مورد رایانه‌های رومیزی کمبود و حتی نبود نظرات کاربران در مورد آن‌ها است. البته شاید این موضوع برای رایانه‌های رومیزی مطرحی مانند Dell و HP صدق نکند، ولی اگر کاربر قصد خرید رایانه‌ای از فروشگاه محلی خود را داشته باشد با چنین مشکلی مواجه خواهد شد.

   

  ۲- مشکلات خریداری رایانه رومیزی

  یکی از مشکلات موجود در خریداری رایانه رومیزی به ویژه زمانی که کاربر قصد خرید جداگانه تجهیزات سخت افزاری را داشته باشند، هزینه بالایی است که باید بابت هرکدام از قطعات صرف کند. حتی اگر قطعات به صورت جداگانه خریداری نشوند و کل رایانه را به صورت یکجا خرید در آن زمان نیز اعتماد به آنچه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، مشکل است. زیرا کاربر نمی‌تواند با باز کردن کیس تک تک قطعات را بررسی و هزینه آن‌ها را حساب کند.

   

  هر چند کاربر می‌‎تواند برای رایانه رومیزی و لوازم جانبی آن به مراکز معتبر مراجعه کند، ولی در هر حال احتمال درصدی تقلب وجود دارد و از همین رو باید تا حد ممکن دستگاه‌هایی با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر را خریداری کرد.

   

  لپ‌تاپ در برابر رایانه رومیزی کدام بهتر است؟

   

  ۳- قیمت

  اگر در هنگام خرید رایانه از نظر اقتصادی با محدودیت مواجه هستید باید بدانید رایانه‌های رومیزی یا دسکتاپ‌ها در حال کلی از اکثر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار‌های جهانی ارزان‌تر هستند. با کمی هزینه بیشتر نسبت به یک لپ‌تاپ کاربر می‌تواند رایانه‎ رومیزی قدرتمندتر و پیشرفته‌تری حتی نسبت به یک لپ‌تاپ را خریداری کند.

   

  لپ‌تاپ در برابر رایانه رومیزی کدام بهتر است؟

  لپ‌تاپ در برابر رایانه رومیزی کدام بهتر است؟

   

  ۴- زیبایی شناسی

  شاید هنگامی که به رایانه رومیزی فکر می‌کنید اولین تصاویری که به ذهن شما خطور می‌کند نمایشگر‌های بزرگ، میزی نامرتب و دنیایی از سیم‌های بیرون زده از پشت کیس و مانیتور باشد. باید بدانید رایانه‌های پیشرفته امروزی دیگر چنین نیستند، زیرا تعداد زیادی از لوازم جانبی ثابت مانند صفحه کلید، ماوس، بلندگو‌ها و ... دیگر برای برقراری ارتباط با رایانه به سیم احتیاج ندارند و از طریق ارتباطات بیسیم به رایانه وصل می‌شوند. امروز دیگر تنها سیم موجود در رایانه کابل برق است و دیگر خبر از توده‌ای بزرگ از سیم‌های گره خورده در هم نیست.

   

  امیدواریم مطالب عنوان شده در بالا دیدی جامع و استراتژی مناسبی را برای انتخاب بین رایانه رومیزی و لپ‌تاپ در اختیار شما قرار داده باشد و بتوانید با مقایسه مزایا و معایب هر دو دستگاه با یکدیگر بهترین انتخاب را برای خود انجام دهید./باشگاه خبرنگاران جوان

   

  گزارش از علیرضا باجلان

   

  انتهای پیام/

  انتشار دهنده : رحمت گلستانی 

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]