آخرین اخبار

» » توجه ویژه مجمع نمایندگان گلستان به موضوعات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

  

  توجه ویژه مجمع نمایندگان گلستان به موضوعات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

  توجه ویژه مجمع نمایندگان گلستان به موضوعات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

  توجه ویژه مجمع نمایندگان گلستان به موضوعات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

   

  دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان و نماینده مردم شهرستان علی آبادکتول درمجلس شورای اسلامی در شورای راهبردی ثبت ملی شهرها و روستاهای ملی گفت: موضوعات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اهمیت بسیار بالایی دارد و مجمع نمایندگان استان حتما به این موضوعات توجه ویژه ای خواهد داشت.

   

  به گزارش پایگاه خبری نیمروز گلستان به نقل از روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، رحمت الله نوروزی دبیر مجمع نمایندگان گلستان و نماینده مردم شهرستان علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه 6 مردادماه 99 در چهارمین جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی در زمان ارائه توضیحات و دفاع از پرونده علی آبادکتول به عنوان شهرملی نواربافی کتول و روستای سیاهرودبار به عنوان دهکده صنایع دستی، بیان کرد: یکی از برجسته‌ترین خصوصیت‌های ایرانیان در طول تاریخ این است که به هویت خود توجه ویژه‌ای دارند. صنایع‌دستی جزو هویت ما است. خوشبختانه 72 رشته صنایع‌دستی در علی‌آبادکتول داریم که ثبت شهرها و روستاهای صنایع‌دستی مطمئناً نشان‌دهنده حمایت از این هنر صنعت است.

   

   

  او اضافه کرد: صنایع‌دستی که ریشه در سنت‌های ایرانی دارد مورد استقبال گردشگران است و حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و ثبت شهرها و روستاهای صنایع‌دستی می‌تواند باعث معرفی هرچه بیشتر این هنرهای سنتی زیبا شود

   

   

  دکتر غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی و دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در زمان طرح پرونده های روستای زیارت به عنوان روستای ملی جاجیم بافی و روستای شاهکوه به عنوان روستای ملی سوزن دوزی گفت: صیانت از میراث هنری باید مورد توجه قرار گیرد که در این میان حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و صیانت از رشته‌های هنری با ثبت شهرها و روستاها می‌تواند به احیا و زنده نگه‌داشتن رشته‌های هنرهای سنتی و صنایع‌دستی که میراث هنری ما هستند، کمک کند.

   

   

  او خاطرنشان کرد: مجلس آماده همکاری در این خصوص است و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی موضوع صنایع‌دستی را مهم می‌شمارد و به‌منظور کمک به اشتغال جوانان از صنایع‌دستی حمایت می‌کند.

   

   

  نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس تصریح کرد: اتفاقات بسیارخوبی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان رقم خورده است که جای تقدیر ویژه دارد.

   

   

  منتظری گفت: احیا روستاها مسئله بسیار مهمی در جهت پایداری وحفظ روستاهاست ازاین رو از اهمیت بالایی برخوردار است.  صنایع دستی درروستاها مخصوصا زیارت و شاهکوه از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.

   

   

  در ادامه این جلسه رمضان‌علی سنگدوینی، دیگر نماینده گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی در گرگان عنوان کرد: صنایع‌دستی این شهرستان که محلی برای امرار معاش و ایجاد اشتغال برای مردم این شهر است با ثبت شهرها و روستاها حفظ می‌شود.

   

   

  او افزود: یکی از مشکلاتی که وجود دارد بی‌کاری و مهاجرت جوانان است در حالی که ثبت شهرها و روستاهای صنایع‌دستی می‌تواند به ایجاد اشتغال در آن منطقه کمک کند و جوانان در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی مشغول به کار شوند.

   

   

  نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس خاطرنشان کرد: اینگونه اقدامات در جهت حفظ و ثبات روستا کمک بسیار خوبی است روستاهای زیارت و شاهکوه ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی در تولید محصولات صنایع دستی دارند توجه به این موضوع پایداری اقتصاد روستا و تولید شغل را به همراه دارد

   

   

  او بیان کرد: صنایع دستی شاهکوه به خصوص سوزن دوزی آن از جذابیت بی نظیری برخوردار است.

   

   

  دکتر غلامعلی کوهساری نماینده مردم شریف شهرستان های آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی نیز در زمان طرح و دفاع از پرونده رامیان به عنوان شهر ملی ابریشم بافی بیان کرد: اعتبارات خوبی راب رای توسعه صنعت ابریشم بافی و نوغانداری در شهرستان رامیان درنظر داریم. توسعه مراکز صنایع دستی از مهمترین برنامه های ما در حوزه صنایع دستی است.

   

   

  در ادامه جلسه این شورا دکتر رضا آریان پور نماینده مردم شریف شهرستان های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه درمجلس شورای اسلامی نیز بعد از طرح پرونده های شهر مینودشت به عنوان شهر ملی ابریشم بافی، روستای عزیز آباد شهرستان کلاله به عنوان روستای ملی ابریشم بافی ترکمن و روستای لهندر مراوه تپه به عنوان روستای ملی منجوق دوزی با اشاره به ظرفیت های بالای این منطقه در حوزه صنایع دستی گفت: به جرات میتوان گفت شهرستان مینودشت پایتخت ابریشم بافی ایران است.

   

   

  او اضافه کرد: همچنین روستای عزیزآباد کلاله روستایی تماما صنایع دستی است و باتوجه به تعداد بالای هنرمندان صنایع دستی در شهرستان مراوه تپه تنوع این هنرصنعت دراین شهرستان بسیار بالا است و جای کار زیادی دارد.

   

   

  چهارمین شورای راهبردی ثبت روستاها و شهرهای ملی با حضور دکتر پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، دکتر هادی حق شناس استاندار گلستان، دکتر غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، مهندس رمضانعلی سنگدوینی نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، رحمت الله نوروزی نماینده مردم شهرستان علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، دکتر غلامعلی کوهساری نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی، دکتر رضا آریان پور نماینده مردم شهرستانهای مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، محمد حمیدی فرماندار شهرستان گرگان، امانگلدی ضمیر فرماندار شهرستان مراوه تپه، محسن سوخته سرایی سرپرست فرمانداری شهرستان علی آبادکتول و جمعی از شهرداران، بخشداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان در تهران برگزار شد.

   

   

  پرونده شهرهای علی آبادکتول به عنوان شهرملی نواربافی کتول، رامیان و مینودشت به عنوان شهر ملی ابریشم بافی، روستای سیاهرودبار شهرستان علی آبادکتول به عنوان دهکده صنایع دستی، روستای عزیز آباد شهرستان کلاله به عنوان روستای ملی ابریشم بافی ترکمن، روستای زیارت شهرستان گرگان به عنوان روستای ملی جاجیم بافی، روستای شاهکوه شهرستان گرگان به عنوان روستای ملی سوزن دوزی، روستای لهندر مراوه تپه به عنوان روستای ملی منجوق دوزی و روستای تنگلی و حاجی قوشان نیز به عنوان روستای ملی سوزن دوزی ترکمن در این جلسه مطرح و مورد بررسی نهایی قرار گرفت.

   

  انتهای پیام/

  انتشار دهنده:رحمت الله گلستانی 

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]