آخرین اخبار

» » خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

  

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خانم رقیه زورمرادی بانوی کارآفرین و پرتلاش شهرستان نیمروز در زمینه آموزش هنر خامه دوزی سیستان و تولید صنایع دستی فعالیت می کند و مهمترین هدفش زنده نگه داشتن این هنر زیبا و اشتغال برای هموطنان در منتطقه سیستان است.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نیمروز گلستان؛خانم رقیه زورمرادی بانوی کارآفرین و پرتلاش شهرستان نیمروز در زمینه آموزش هنر خامه دوزی سیستان و تولید صنایع دستی فعالیت می کند و مهمترین هدفش زنده نگه داشتن این هنر زیبا و اشتغال برای هموطنان در منتطقه سیستان است.در این زمینه گفتگویی داشتیم با این هنرمند صنایع دستی منطقه سیستان که ماحصل آن را می توانید در زیر بخوانید:

   

  سلام خانم زورمرادی ، ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید. با یک بیوگرافی مختصر خودتان را معرفی کنید؟

  به نام خدا با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه مخاطبان پایگاه خبری نیمروز گلستان رقیه زورمرادی هستم صنعتگر و کار آفرین در رشته خامه دوزی  (خومک دوزی) دارای مدرک تحصیلی طراحی و دوخت ساکن شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان می باشم. بنده از سال 1391مشغول فعالیت خامه دوزی در شهرستان نیمروز تحت نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نیمروز هستم که هر ساله طی 4دوره 3ماهه به خانم های سطح شهرستان نیمروز خامه دوزی را آموزش می دهم و پس از گذراندن این دوره گواهینامه مهارت خامه دوزی به آن ها تعلق می گیرد و در نهایت هر یک از خانم ها با گرفتن تسهیلات از این سازمان می توانند به صورت مستقل به کار خامه دوزی ادامه بدهند و یک سری تجهیزاتی فراهم کنند و به کارشان رونق بدهند.

  در مورد خامه دوزی توضیح دهید؟

  خامه دوزی از دوره پدید آمدن ابریشم رواج داشته که خانم ها سیستان به دوخت و دوز این کار می پرداختند، در زمان قدیم از پارچه های تترون یا هر پارچه ای که می توانستند می دوختند تار و پود پارچه را می شمردند و بدون نقشه یا طرح خاصی کاملا ذهنی دوخته می شده در واقع به آن چپه دوزی هم می گویند چون از پشت پارچه شروع به دوختن می کنند،با نخ ابریشم تابیده نشده بر روی پارچه سفید میدوختند. خانم های سیستانی این هنر زیبا را بر روی رومیزی ،سجاده و جانماز ،دور یقه پیراهن مردانه و سر آستین پیراهن را خامه دوزی می کردند مخصوصا دور کلاه ، عرقچین و ...

  در مورد لباس محلی بانوان منطقه خود توضیح دهید؟

  لباسی کاملا با حجاب است که بانوان سیستانی در بعضی از مراسمات و برخی بانوان هم اکنون در منازل خود می پوشند که برازنده هر خانمی هست. در لباس محلی بانوان سیستان از جلیقه ، پیراهن سیاه دوزی شده ، دامن پرچین به طول 6متر، با سرمه دوزی هایی که روی دامن دوخته می شود و دستمال سرکه به گویش سیستانی به آن "لَچَک" می گویند تشکیل شده است.

  مراحل کار در زمینه هنری خامه دوزی از طرح اولیه تا دوخت روی پارچه و تولید چگونه است؟

  در مرحله اول تهیه پارچه گاندی (پارچه ای که تاروپود مشخصی دارد) و نخ ابریشم تابیده نشده و سوزن و قیچی که خریدنشان خیلی کار دشواری نیست تهیه می کنیم و اگر خواستیم مثلا یک کوسن بدوزیم اول پارچه روبه اندازه استاندارد و طبق نظر مشتری برش می زنیم و اولین کاری که روی پارچه انجام می دهیم، پارچه را به چهار قسمت مساوی اتو می کشیم تا خوب فیکس شود و بعد نخ رو به صورت دو لایه به سوزن وصل می کنیم  و طرح اولیه رو بر روی پارچه پیاده می کنیم و شروع به دوخت می کنیم و بعد از دوخت کار شستشو و اتو کشی را انجام می دهیم و درنهایت با بسته بندی زیبا تحویل مشتری می دهیم.

  چه نقوشی در کار استفاده می شود؟

  نقوشی که در خامه دوزی به کار می رود عبارتند از: تخم تَرک ، پشتک ماهی ، گل ستاره یا هشت پَر، خشت ونیم خشت ،اشکال هندسی ،گل نیلوفری و ...

  خامه دوزی در لباس مردانه هم انجام می شود؟ 

  بله دور یقه  لباس مردانه و سر آستین لباس رو خامه دوزی می کنیم ، حتی لباسی برای دامادی یک استاد دانشگاه دوختم که برازنده تنشان بود و آقایون در این زمینه استقبال خوبی داشتند.

  چطور با این کار آشنا و به آن علاقه مند شدید؟

   اولین بار این هنر زیبا و دلنشین رو از مادرم یاد گرفتم چون در زمان قدیم این دوخت را انجام می داد و بعد پیش یکی از استادان این حرفه بنام خانم فاطمه لطفی طی چند دوره آموزش دیدم و گواهینامه هایی در این زمینه دریافت کردم  و الان 9سال هست که مشغول خامه دوزی هستم ،کاری که واقعا دوستش دارم.

  هدف شما از فعالیت در حرفه های هنری چیست؟

  مهمترین هدفم زنده نگه داشتن این هنر زیبا هست و اینکه این هنر باعث شده در آمدی برای بسیاری از خانواده هایی که از نظر مالی مشکل دارند شود. بسیاری از طریق این هنر توانستند دستشون امرار معاش کار کنند، تا زمانی که زنده باشم و خداوند عمری برایم باقی بگذارد این هنر را زنده نگه خواهم داشت و به همه  افراد از کوچک تا بزرگ آموزش می دهم تا نسل به نسل خامه دوزی گسترش پیدا کند وهمانند سوزن دوزی زبان زد کل دنیا شود.

  زمینه کار آفرینی و اشتغال زایی را ایجاد کردید ؟

  در حال حاضر تعداد زیادی از خانم های شهرستان نیمروز مشغول خامه دوزی هستند که واقعاً اشتغالزایی خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

  برای فعالیت های تان آیا کارگاهی در اختیار دارید؟

  بله در حال حاضر یک کارگاه در شهرستان نیمروز دارم که تعدادی از خانم های شهرستان نیمروز برای آموزش به این کارگاه تشریف می آورند و قسمتی از این کارگاه را به یک فروشگاه صنایع دستی و خامه دوزی اختصاص دادم تا در کنار آموزش هم سفارش بگیریم هم کسب درآمدی برای بانوان نیمروزی باشد.

  تا به حال نمایشگاهی برگزار کردید؟ ارتباط مخاطبین با محصولات صنایع دستی چگونه است؟

  در نمایشگاه و جشنواره های زیادی حضور داشتم ، در خصوص کار ما یک سری مخاطبینی جذب می شوند که کار را واقعاً با ارزش می بینند و جذب این هنر می شوند و استقبال خوبی دارند ولی برخی از این مخاطبین از این کار استقبال نمی کنند و متاسفانه  هنر ما را زیر پا می گذارند، این افراد خیلی هنر رو با ارزش نمی دانند و انگار که هنر برای آن ها معنی خاصی ندارد.

  این کار در زندگی چه تاثیری داشته است؟

  خدا را شکر الان طی این 9سالی که فعالیت دارم به هیچ عنوان مشکلی در زندگی شخصی ام پیش نیامده و روز به روز موفق ترمی شوم البته با کمک بانوان عزیز نیمروزی که واقعاً در برابر خودم دارند زحمت می کشند و زحمات آنها هیچ وقت بی نتیجه نبوده و تاثیر بسزایی در زندگی شان داشته است.

  به نظر شما یک محصول ممتاز خامه دوزی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  باید از لحاظ  ظرافت ، تمیزی و رنگ بندی خیلی عالی باشد دقیقا طبق درخواست مشتری و با بسته بندی زیبا .

  مد روز را هم در کارتان در نظر می گیرید؟

  بله۱۰۰٪باید  محصول امروزی پسند باشد تا بتوانیم افراد بیشتری را جذب هنرمان کنیم این روزها مد در هر کاری مهم هست.

  چگونه با کارتان ارتباط برقرار می کنید؟

  سعی می کنم در حین کار همه آرامشم را حفظ کنم با روحیه شادی بشینم و بدوزم چون کاری هست که واقعاً به آدم حس آرامش رو میدهد حتی اگر در اوج ناراحتی باشیم درگیر شمردن تاروپودش می شویم و کل غم و غصه را فراموش می کنیم و گاهی هم با گوش دادن به یک موسیقی ملایم به کارم ادامه می دهم.

  برای فروش محصولات تبلیغات هم داشته اید؟ چقدر موثر بوده است ؟

  تبلیغات ما در فضای مجازی هست و خدا را شکر مشتریان راضی هستند واقعاً تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده و بیشتر سفارشات از این طریق انجام می شوند.

  درآمد کار هنری تان چقدر است؟

  الحمدلله بسیار خوب هست ، نمی شود که به رقم گفت ولی راضی هستیم . خدا را شاکریم که توانستیم با این کار امرار معاش بسیاری از خانواده ها را مهیا کنیم.

  آیا سفارش راه دور هم داشته اید؟ 

  بله کل سفارشات ما از تهران، مشهد و زاهدان و...

  رقابت در تولید چگونه است؟

  رقابت بسیار زیاد هست و باید رقابت سالم باشد تا کار از نظر کیفیت بالاتر برود و روز به روز پیشرفته تر عمل کنیم.

  خانواده شما از چند نفر تشکیل شده ؟ خانواده چه نقشی در کارتان دارد؟

  4نفر هستیم، حمایت های پدر و مادرم خیلی نقش تاثیر گذاری در کارم داشته و دارد ، هر کاری که بخواهم انجام دهم با مشورت پدر و مادرم هست و خدا را شکر دعای آنها بدرقه راهم هست و به همت خانواده ام هست که تو کارم پیشرفت دارم.

  چه افراد یا دستگاه هایی در این مسیر شما را حمایت کردند و مشوق شما بودند؟

  جناب مهندس صادق میرحسینی که مسئول مدیر میراث فرهنگی شهرستان نیمروز به همراه همکارشان جناب آقای مهدی پودینه  که خیلی تشویقم کردند تا توانستم کارم را گسترش بدهم، واقعاً دلسوزانه برای کارم قدم برداشتند . از طرف سازمان میراث فرهنگی هم حمایت شدم و مورد تشویق قرار گرفتم و توانستم با کمک سازمان چند نمونه از کارهایم را در معرض نمایش بگذارم و نشان ملی و اصالت کالا دریافت کنم که خیلی از این بابت خوشحالم و از همه افرادی که در این زمینه به من کمک کردن سپاسگزارم وان شاءالله به زودی نیمروز شهر ملی خامه دوزی اعلام خواهد شد.

  غیر از زمینه فعالیتتان چه شغلی را دوست دارید تجربه کنید؟

  غیر از فعالیتم شغل پرستاری رو دوستم دارم وان شاءالله که در آینده این اتفاق رخ دهد که یک پرستار خوب بشوم.

  برای آینده هنری خودتان چه برنامه ای دارید؟

  برنامه من این هست که ان شاءالله یگ کارگاه بزرگتری راه اندازی کنم البته با حمایت های مسئولین و همه خانم های نیمروز تا به فعالیت خودشان ادامه بدهند.

  يک‌ خاطره‌ شيرين‌ از کارتان بگوييد؟

  خاطره های شیرین نشستن در کنار تک تک کار آموزانم هست که با خندیدن آنها شاد و با ناراحتی آنها ناراحت می شوم .هر ثانیه که در کنار آنها نشستم برایم  خاطره ای هست و همیشه در ذهن و قلب من باقی خواهند ماند گوش دادن به حرف دلشان بزرگترین خاطره برایم می شود. یادم نمی رود که به یکی از شاگردانم گفتم موقعی که عصبی هستی بنشین و شروع کن به دوختن گفت مگر می شود گفتم بله آنجاست که آرامش میگیری و حرفم را بیشتر درک میکنی تا اینکه یک اتفاقی برایش افتاده بود که در اوج ناراحتی وعصبانیت نشسته بود پای دوختن وکم کم یادش رفته بود که چند دقیقه پیش چه اتفاقی افتاده گفت واقعاً راست گفتید خیلی تاثیرگذار بود.

  چه عواملی باعث کمرنگ شدن صنایع دستی در جامعه شده است؟

  یکی حمایت نکردن مسئولین و یکی هم دیدگاهی که بعضی از مردم نسبت به صنایع دستی دارند ، ما نمونه های زیادی در نمایشگاه های مختلف دیدیم که صنایع دستی رو درک نمی کنند که چقدر زمان ،حوصله و تلاش برای این کارهای زیبا گذاشته می شود و توجه نکردن مسئولین واقعاً ناراحت کننده هست.

  در زمينه‌ هنر خامه دوزی چه‌ آرزويي‌ داريد؟

  آرزو دارم پیشرفت چشم گیری داشته باشیم و شاهد روزی باشیم که صادرات به خارج کشور داشته باشیم و دست همه را بگیرم تا در این زمینه موفق باشند و روزی حلال سر سفره هایشان ببرند.

  برای خانم‌های ایرانی چه توصیه‌ای دارید؟

  توصیه می کنم بانوهای ایرانی هیچ وقت از کار خسته نشوند هر کاری سختی خودش را دارد و سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند و مشکلات زندگی بجنگند ، تا جایی که امکان دارد هنر خودمان را فراموش نکنیم.

  چه انتظاری از مسئولین دارید؟

  از خانم های توانمند سیستان و بلوچستان حمایت کنید که واقعاً در بحث صنایع دستی زحمت می کشند فرقی نمی کند خانم یا آقا ولی فقط حمایت کنید .بسیاری از افراد از پس خرید پارچه برنمی آیند یا جایگاهی ندارند تا کارشان را گسترش بدهند، سعی کنند تسهیلاتی با سود کم در اختیارشان بگذارند تا بتوانند کار و امرار معاش کنند.

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

  خامه دوزی هنر دست زنان سیستان/خانم ها سعی کنند همیشه در برابر مشکلات قوی باشند/تبلیغ در فضای مجازی برای ما موثر بوده/نشان ملی و اصالت کالا دریافت کردم

   

   

  علاقمندان به هنر خامه دوزی می توانند جهت آموزش و مشاهده نمونه آثار  و سفارش به صفحه اینستاگرام به نشانی اینترنتی   https://www.instagram.com/khomak_dozi_moradi  مراجعه کنند و یا با شماره  ۰۹۰۳۸۳۴۷۷۲۳ تماس حاصل نمایند.

  انتهای پیام/

  خبرنگار و انتشار دهنده:رحمت الله گلستانی

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]