آخرین اخبار

» » گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

  

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

  هادی حرزاده صنعتگر استان یزد در رشته گره چینی مشغول فعالیت است و با این هنر کسب در آمد می کند و از خارج کشور هم سفارش داشته است.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نیمروز گلستان؛ هادی حرزاده صنعتگر استان یزد در رشته گره چینی مشغول فعالیت است و این با هنر کسب در آمد می کند و از خارج کشور هم سفارش داشته است.در این زمینه گفتگویی داشتیم با این مرد پر تلاش که ماحصل آن را می توانید در ادامه بخوانید:

   

  سلام آقای حرزاده ، ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، با یک بیوگرافی مختصر خودتان را معرفی کنید؟

  به نام خدا ، عرض سلام و احترام خدمت شما و تمام مخاطبین پایگاه خبری نیمروز گلستان، هادی حرزاده  متولد سال ۱۳۶۷ از شهر یزد ،  دارای مدرک تحصیلی دیپلم  هستم. تحصیلاتم  را در رشته صنایع چوب گذراندم  اما در دانشگاه به دلایلی انصراف دادم ، درحال حاضر چند سالی در در رشته گره چینی فعالیت دارم.

  چند نمونه از جاذبه های گردشگری استان خود را معرفی کنید؟

  جاذبه های گردشگری زیادی در استان یزد وجود دارد از جمله مسجد جامع یزد، مجموعه دیدنی امیر چخماق، باغ دولت آباد، باغ خان، خانه های سنتی، موزه آب، موزه آیینه و روشنایی، آتشکده زرتشتیان، دخمه زرتشتیان و... در شهر یزد و نارین قلعه میبد، باغ پهلوان پور مهریز یزد، باغ صدری تفت، مسجد جامع فهرج و... در شهرستان ها اشاره کرد.

  صنایع دستی استان خود را معرفی کنید؟

  صنایع دستی استان ما آثار متنوعی همچون گره چینی،منبت کاری ، معرق کاری ، سفال و سرامیک ، دسته بافته هایی همچون ترمه یزدی، پارچه های دارایی، زری بافی، گلیم فرش، زیلو بافی و مسگری و زیورآلات سنتی و..‌. هست.

  بازی های بومی استان خود را نام ببرید ؟

  آى تو به باغ رفته بودي، اتوک کلي، اوستا بدو،چفته‌بازي، خرک‌بازي، دم‌دوک‌بازي، شيطان‌بازي، على لولوئى‌لو، قايم‌ بازى ،شوتک باز، کيه ‌کيه در مى‌زنه، گنجشک پر، گندم گل گندم، لشکر کشى (کشتي ) ، ملا ملا و ...

  به چه رشته ورزشی را علاقه دارید ؟

  فوتبال،طرفدار تیم پرسپولیس و بارسلونا هستم.

  غذاهای محلی استان خود را معرفی کنید؟

  غذاها و شیرینی جات و سوغات محلی استان یزد شامل آش شولی، قیمه یزدی، مشتوک، آبگوشت تماته بادمجان، خورشت به آلو، کوفته یزدی، قلیه کدو تنبل، آش انار، کشک و خیار، باقلوا، قطاب، پشمک، قند و نبات، فالوده یزدی، منسوجات یزدی و... هست.

  در مورد حرفه خود توضیح دهید؟

  گره چینی به هنری ایجاد شده با قطعات برش خورده چوب و شیشه‌های رنگی در اشکال مختلف و متعدد الاجرا و وحدتگرای هندسی که بطور هماهنگ در یک کادر مشخص و تکرار شونده در کنار هم قرار گرفته باشند گفته می‌شود. در واقع هندسه نقوش و گره کشی جزء جدا نشدنی این هنر به حساب می‌آید در اصطلاح هنری گره چینی عبارت است از مجموعه‌ای از شکلهای هندسی که با نظم و ترتیب و پیچ و شکل‌های هماهنگ و قرینه در کنار هم چیده شده‌اند. در تعریف دیگر، گره چینی عبارت است از یک ترکیب هماهنگ از شکلهای هندسی به هم پیچیده، موزون و جذاب که با استفاده از خط ‌های راست شکل گرفته ‌است.

  در مورد تاریخچه این هنر توضیح دهید؟

  گره‌چيني چوب از هنر‌هاي ظريفي است که از اوايل دوره اسلامي ‌در ايران رايج بوده است. برخي پژوهشگران احتمال داده‌اند استفاده از اين هنر از دوران خلفا عباسي آغاز شده و در قرن 6 تا 8 هجري قمري در مصر و سوريه متداول شده و از همان زمان به ايران رسيده است.بر اساس شواهد و آثار موجود پيشينه هنر گره‌چيني در معماري ايران به دوره سلجوقي و صفوي باز مي‌گردد و خاستگاه آن نيز شهر اصفهان بوده است. از اين سبک کار به طور معمول در ساخت درب اماکن متبرکه، مقابر، منابر و از مشبک در پنجرهاي منازل و کاخ‌ها و نرده‌ها استفاده مي‌شده است. از دوران صفوي به بعد تعبيه شيشه‌هاي رنگي در چوب‌هاي مشبک رايج شده و در اصطلاح به "ارسي" مشهور شد. هنرهاي چوبي پس از صفويه به خصوص در دوران قاجار نه تنها تکامل فني نداشت بلکه با افت فني نيز روبرو شد. البته هنر ارسي‌سازي در اين دوره به اوج خود رسيد.به طور کلي از چوب و فرآورده‌هاي آن در بناهاي صد سال اخير به عنوان مصالحي موثر در ستون‌هاي چوبي، پوشش‌ سقف‌هاي دوجداره خارجي و توفال‌سازي، در ساختن پنجره‌هاي ارسي و پنجره‌هاي ظريف با کارهاي هنري مختلف گره سازي، قواره‌بري و غيره استفاده شده است.

  گره چینی چه کاربردی در زندگی افراد دارد؟

  گره چینی از زمان های دور در خانه های سنتی کاربرد داشته که باعث دفع حشرات و آرامش روح ساکنان می شده امروزه نیز کاربرد گره چینی در ساخت و مرمت خانه های سنتی ، هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین چند سالی هست که در خانه های مدرن هم برای زیبایی بصری مورد استفاده قرار گرفته است.

  چطور با این هنر آشنا شدید؟ چه مدت مشغول فعالیت هستید؟

  آشنایی من با این رشته به دوران تحصیلم در هنرستان و علاقه زیادی که به کار با چوب داشتم بر می گردد که معلم و استاد خوبم جناب آقای عباس صفاری مرا با این رشته هنری آشنا کرد و مرا برای کار ورزی به کارگاه مرحوم استاد عباس مجاور معرفی کرد که حدود دو سال در خدمت ایشان بودم و بعد از دوران خدمت سربازی چند سالی نیز نزد استاد حاج اکبر ابوئی و فرزندانشان آموزه های خودم را ادامه دادم. تا قبل از دوران هنرستان در کارگاه طلا سازی مشغول کار بودم و در دوران هنرستان وقتی در رشته صنایع چوب مشغول فعالیت بودم و با چوب آشنا شدم و به این کار علاقه پیدا کردم و مشغول فعالیت در این رشته شدم که پس از چند سال فراگیری هنر گره چینی به طور مستقل فعالیت خودم را شروع کردم و کارگاه زدم.

  در مورد  مراحل کار خود از طرح اولیه تا تولید را توضیح دهید؟

  برای ساخت درب و پنجره های سنتی ابتدا طرح مورد نظر توسط کارفرما تایید شده و پس از آن طبق طرح ارائه شده ما ،چوب را برش می زنیم و پس از تکمیل کلاف درب شیشه ها را برش زده و شروع به چیدن می کنیم.

  در شبانه روز چند ساعت مشغول فعالیت هستید؟ چگونه با کارتان ارتباط برقرار می کنید؟

  در طول شبانه روز حدوداً ۸ ساعت فعالیت داریم. برای انجام این کار باید علاقه داشت تا بتوانیم کاری بی عیب و نقص تولید کنیم که  کمی حوصله می خواهد و معمولا رادیو و موسیقی در حین انجام کار در کارگاه پخش می شود.

  هدف شما از فعالیت در این شغل بجز کسب در آمد چیست؟

  هدف من در این کار به جز کسب درآمد رونق و توسعه این رشته است تا افرادی که علاقه دارند بتوانند آموزش های لازم را فرا بگیرند و در این رشته که تعداد کمی فعالیت کنند و این رشته ارزشمند پا برجا بماند.

  تا به حال در نمایشگاه یا جشنواره ای شرکت کرده اید؟ ارتباط مخاطبین با محصولات صنایع دستی چگونه است؟

  متاسفانه به غیر از فضای مجازی شرایط شرکت در نمایشگاه یا جشنواره پیش نیامده است.

  آیا تاکنون سفارش راه دور هم داشته اید؟

  بله ، ما بجز یزد و شهرستانهای استان یزد در شهرهای دیگر همچون کاشان ، نطنز ، کرمان ، تهران ،شمال کشور و... سفارش کار داشتیم همچنین برای خارج از کشور هم سفارشاتی داریم از جمله حوزه خلیج فارس ،مالزی ، آلمان و ...

  چه افراد و دستگاههایی در این مسیر شما را حمایت و تشویق کردند؟

  در این مسیر خانواده و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خیلی مشوقم بودند که از آن ها تشکر می کنم.

  چه موانعی در مسیر تولید قرار گرفته و چگونه می شود این موانع را برداشت؟

  متاسفانه در سال های اخیر بخاطر شرایط اقتصادی و تهیه مواد اولیه به خصوص شیشه رنگی که وارداتی هست باعث شده تا قیمت کار گره چینی بالا برود که نیازمند پیگیری مسئولین می باشد.

  میزان رضایت شما از میراث فرهنگی استان و شهرستان چقدر است؟

  سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد به خصوص مدیر کل محترم جناب مهندس فاطمی و  معاونت محترم وقت جناب مهندس دهقان و همکارانشان در این چند سال حمایت های زیادی داشتند که جا دارد از آنها تشکر کنم.

  برای آقایان ایرانی چه توصیه ای دارید؟

  توصیه می کنم برای حفظ ارزشهای هنرهای دستی حمایت کنند و حتی برای سرگرمی خودشان به جز شغل به فراگیری این هنرها بپردازند تا شاهد این باشیم که روزی در خانه هر ایرانی یکی از صنایع دستی ایرانی حتی ساخته دست خودشان وجود داشته باشد تا این هنر ها رو به فراموشی نرود.

  حضور آقایان هنرمند در عرصه  تولیدات صنایع سنتی ایرانی چگونه است؟ چگونه میتوان از این امکان و ظرفیت بیشتر استفاده کرد؟

  حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است به خصوص در رشته زیورآلات سنتی و تولید منسوجات که میتوان با حمایت بیشتر از این رشته ها و سایر رشته های صنایع دستی راهی برای تولید انبوه و صادرات باز کرد چون بسیاری از هنرمندان صنایع دستی تنها راه درآمدشان تولید هنرشان است.

  زمینه نقش‌آفرینی فعالان صنایع دستی در تحقق«جهش تولید» چگونه فراهم  می شود؟

  فعالان رشته های مختلف صنایع دستی می توانند با کمک مسئولین مرتبط با برگزاری کلاس های آموزشی زمینه آموزش و اشتغالزایی را جهت تولید انبوه و صادرات نیز فراهم کنند.

  چه انتظاری از مسئولین دارید؟

  انتظار ما هنرمندان صنایع دستی از مسئولین و علاقه مندان به این هنرهای زیبا این است که برای کمک به هنرمندان زمینه سازی کنند و از محصولات هنرمندان به خصوص بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز در جشنواره های مختلف و  تبلیغات استفاده کنند .از مسئولین انتظاری که دارم اینکه که به ما کمک کنند تا با ایجاد شرایط گرفتن تسهیلات و طرح هایی که برای توسعه کار دارم بتوانیم شرایط بهتری برای تولید انبوه کار و حتی صادرات ایجاد کنم. از مسئولین در خواست دارم با حمایت هایشان زمینه اجرای طرح توسعه کارگاههای صنایع دستی را ایجاد کنند تا بتوانیم به رونق تولید محصولات صنایع دستی و ایجاد اشتغال کمک کنیم.

  چه انتظاری از مردم دارید؟

  انتظاری که از مردم دارم این است که حمایت کنند ، با استفاده از صنایع دستی خوب کشورمان در دکوراسیون داخلی منازل هم به رونق تولید این محصولات و ماندگاری فرهنگ و تمدن ایرانی کمک کنند تا این رشته های ارزشمند فراموش نشود و هنرمندان بتوانند کارشان را ادامه بدهند.

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

  گره چینی برای خانه های مدرن مورد استفاده است/هدفم رونق و توسعه این هنر است/حضور آقایان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع دستی یزد بسیار قدرتمند است/بانک ها و سازمان ها برای اعطای جوایز از صنایع دستی استفاده کنند

   

   علاقمندان به هنر گره چینی می توانند جهت آموزش ، مشاهده نمونه محصولات و سفارش به صفحه اینستاگرام به نشانی اینترنتی  www.instagram.com/hadi.horzade مراجعه کنند و یا با شماره تلفن09131534532 تماس حاصل نمایند.

   

  انتهای پیام/

  خبرنگار و انتشار دهنده:رحمت الله گلستانی 

   

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]