آخرین اخبار

» » زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

  

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  خانم "سمیرا نژادباراج" بانوی هنرمند شهرستان زابل در زمینه هنر رودوزی های سنتی مشغول فعالیت است و با این هنر کسب در آمد ایجاد می کند  و در خصوصی آموزش می دهد.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نیمروز گلستان؛ خانم سمیرا نژادباراج بانوی هنرمند شهرستان زابل در زمینه هنر رودوزی های سنتی مشغول فعالیت است و با این هنر کسب در آمد ایجاد می کند  و در خصوصی آموزش می دهد. در این زمینه گفتگویی داشتیم با این هنرمند صنایع دستی سیستان که ماحصل آن را می توانید در ادامه بخوانید:

   

  سلام خانم نژادباراج ، ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید .با یک بیوگرافی مختصر خودتان را معرفی کنید؟

  به نام خدا و عرض سلام و احترام خدمت شما و تمام مخاطبین پایگاه خبری نیمروز گلستان ، سمیرا نژادباراج هستم ساکن زابل متولد 1368 در زمینه سیاه دوزی سیستان ، سوزن دوزی و خامه دوزی مشغول به کار هستم.

  در مورد لباس محلی بانوان منطقه خود توضیح دهید؟

  لباس محلی ما پیشینه کهنی دارد و در لباس محلی ما معمولا از دوخت های منطقه سیستان مثل خامک دوزی یا همان خامه دوزی و  سیاه دوزی زیاد استفاده شده و  ان شاء الله برنامه ای در پیش داریم  که روی لباس های  جدید مردم و مدرن امروزی از این دوخت ها استفاده و فراگیر شود.

  در مورد رو دوزی سنتی و کاربرد آن توضیح دهید؟

  آن چه مشخص است رودوزی ها و در کل زیباسازی و تجملی کردن لباس ها مربوط به جوامع شهرنشین بوده از آن جا که تمدن در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد پس قدمت این هنر ها نیز بسیار زیاد هست. با توجه به کتیبه های پیدا شده زنان ایلامی لباس هایی با رودوزی های گل و برگ می پوشیده اند، این کشفیات نشان دهنده استفاده از لباس های رودوزی سنتی در ایران دوران پیش از میلاد مسیح هستند هنر زمینه های مختلفی دارد که یکی از آنها تاریخ لباس و انواع رودوزی ها و تزئینات لباس می باشد..روی دوزی زمینه های مختلف زیادی دارد که طی آن طرح ها و نقوش سنتی با ابزار ساده نظیر نخ و سوزن بر روی پارچه بدون نقشه دوخته می شود و روی انواع  مانتوها ،شال ها، رومیزی ها، کوسن ها و تابلوها کاربرد دارد.

  در مورد خامه دوزی و  کاربرد آن توضیح دهید؟

  خامه دوزی یک هنر قدیمی سیستان  است که در گویش سیستان به  آن خامک دوزی می گویند که از نخ ابریشم خام استفاده می شده در سیستان قدیم ها درخت های توت زیادی بوده این درخت های توت باعث می شده که نخ ابریشم تولید بشه و بانوان این ها را می انداختند و از نخ ابریشم خام استفاده می کردند خامه دوزی معمولا روی شال، لباس، تابلو و کوسن استفاده می شود.

  در مورد سیاه دوزی سیستان و کاربرد آن توضیح دهید؟

  از دیرباز مردم سیستان و بلوچستان از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کردند اما مردان در کنار شغل اصلی خود به بافتن حصیر و سبد، تهیه ابزار و مصالح کار تا قدری از مایحتاج زندگیشان را تامین کنند. زنان سیستانی و بلوچ از زمان های دور تاکنون دوشادوش مردان خود، با ذوقی سرشار، بیشتر وسایل خانه را به بهترین شکل درست می کردند و با نقوش زیبا می آراستند در گذشته.خامه دوزی و سیاه دوزی تنها جنبه خود مصرفی داشته و فقط بین اهالی سیستان خرید و فروش می شده اما در حال حاضر سایر افراد حتی از خارج کشور از این هنر زیبا استقبال می کنند و سفارش دوخت به هنرمندان سیستان می دهند. سیاه دوزی نوعی سوزن دوزی در منطقه سیستان است. در حال حاضر خدا را شکر منبع درآمد خوبی برای خیلی از مردم ایجاد شده و خیلی خوب است که همه مردم سیستان این سیاه دوزی و نشان از فرهنگ سیستان ردی لباس شان داشته باشند.

  چطور با این کار های هنری علاقه مند شدید؟

  کتابخانه بامداد امید صبا کلاس های آموزشی رایگان در این زمینه ها گذاشته بود که با شرکت در این کلاس ها علاقمند شده و ادامه دادم .

  هدف شما از فعالیت در حرفه های هنری چیست؟

  ما می خواهیم از این طریق ضمن حفظ فرهنگ غنی سیستان در اشتغال پایدار تعدادی از سیستانیان عزیز نقش داشته باشیم و وضعیت اقتصادی مردم را بهتر کنیم و در آینده ان شاء الله با همت هنرمندان می خواهیم سیستان به دهکده صنایع دستی ایران تبدیل شود.

  این کار در زندگی چه تاثیری داشته است؟

  این کار باعث شد در زندگی احساس نشاط شادی و مفید بودن کنم و خود را بخشی از جامعه بزرگ هنرمندان بدانم و به خود افتخار بیشتری داشته باشم زیرا توسعه فرهنگی منطقه بزرگ سیستان نقش داشته باشم قطعا تاریخ از ما درآینده به نیکی نام خواهد برد چون ما فرهنگ سازان این منطقه هستیم و حضور مادر عرصه هنر می تواند هم در مورد اقتصادی منطقه مفید باشد و هم در مورد فرهنگی به همه جوانان منطقه سیستان توصیه می کنم که حتما به هنر مخصوصا به هنرهای سنتی گرایش داشته باشند تا فرهنگ ایران زمین و سیستان عزیز زنده باشد.

  آیا زمینه آموزش و اشتغال افراد را ایجاد کردید؟

  بله این توانایی را دارم که آموزش بدهم درحال حاضر به ۴نفر آموزش می دهم و در صورتی که با حمایت مسئولین بتوانم کارم را گسترش دهم حداقل تا ۱۰ نفر و در صورتی که بشود با شهرهای بزرگ ارتباط برقرار کنم تا ۴۰ نفر هم می شود اشتغالزایی کرد.

  به نظر شما یک محصول ممتاز باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  یک محصول ممتاز باید به نحوی باشد که بتواند برند شود یعنی آن زیبای بصری و کیفی و کمی داشته باشد و مشتری پسند باشد و  قیمت مناسب باشد کیفیت بالا باشد و قابل ارز باشد ، محصول ممتاز باید بخوبی بسته بندی خوب شود و همه مردم آن را بپسندند و به عنوان یکی از کارهای حامی پسند باشد.

  مد روز را هم در کارتان در نظر می گیرید؟

  بله ؛ ما قطعا برای موفقیت صنایع دستی و اندیشه مردم با توجه به حال روز مردم جامعه را در نظر می گیریم و سعی می کنم مخاطب پسند باشد و چیزی که مردم دوست دارند، خلق کنیم تا بیشتر فروش داشته باشیم.

  برای فروش محصولات تبلیغات هم داشته اید؟ چقدر موثر بوده است؟

  بله، قطعا در فروش تبلیغات خیلی موثر است و  ما از طریق بازارهای مجازی که در سیستان ایجاد شده صنایع دستی سیستان توانستم بازار یابی خوبی داشته باشم و کارمان به همگان معرفی شود و خدا را شکر از این طریق مشتری جذب کردیم.

  آیا سفارش راه دور هم داشته اید؟ 

  بله از خود منطقه سیستان، ایرانشهر، مشهد و یزد.

  چه افراد یا دستگاه هایی در این مسیر شما را حمایت کردند و مشوق شما بودند؟

  اگر من تا اینجا که رسیدم از کمک های دلسوزانه افرادی همچون  آقای حمید رضا بزی ، خانم قاسمی عزیز و خانم بیکی بوده که در این حرفه منو یاری دادند  و کمال تشکر از این عزیزان رو دارم.

  برای آینده هنری خودتان چه برنامه ای دارید؟

  من زنی خانه دار بودم و با توجه به کمبود امکانات در سیستان همسرم هم کار خاصی برای انجام دادن نداشت با خودم به این نتیجه رسیدم باید کاری انجام دهم و به زندگی ام سروسامان دهم  پس شروع کردم به یادگیری هنر خدا را شکر توانستم به خوبی یاد بگیرم و شروع کنم و الان هم سفارش می گیرم. اما برای آینده تصمیم دارم کارم را گسترش دهم و در نمایشگاههای کشوری و حتی بین المللی حضور پیدا کنم و هنر سیستان را به نمایش بگذارم و در آمدش را در راه ایجاد کارگاه و اشتغالزایی در شهرم هزینه کنم.

  چه عواملی باعث کمرنگ شدن صنایع دستی در جامعه شده است؟

  با توجه به اینکه دنیا به طرف مدرن شدن پیش می رود و غرب گرایی افزایش پیدا کرده متاسفانه صنایع دستی آن طور که باید در بین خانواده ها استقبال نمی شود و یکی از دلایل که این روزها با استقبال کم مردم و جامعه در جهت خرید صنایع دستی مواجه هستیم همین مدرن گرایی هست یعنی مردم دوست دارند که کارهای لوکس و ماشینی را در منازل  ببرند که این خودش آفتی برای صنایع دستی زیبا و اصیل سیستان و کشور عزیزمان ایران است .

  چه انتظاری از مسئولین دارید؟

  حمایتمان کنند تا بتوانیم هنر سیستان را گسترش دهیم و کار آفرینی ایجاد کنیم تا شاهد پیشرفت و توسعه این منطقه و کشورمان باشیم.

  زمینه نقش آفرینی فعالان صنایع دستی در تحقق "جهش تولید» چگونه فراهم  می شود؟

  حضور فعال بانوان در جامعه و ایجاد کار آفرینی با صنایع دستی های مربوط به هر شهر باعث رشد و ترقی و پیشرفت جامعه شده و هم ارتقای عزت نفس و جایگاه اجتماعی را در پیش دارد و جهش تولید که یکی از اهداف تولید داخلی مد نظر هست با این رویکرد. به بهترین شکل پیش خواهد رفت هر بانو یک کار آفرین این هدف ماست.

  به نظر شما به عنوان یک طراح لباس برای جذب افراد به فرهنگ ایرانی اسلامی چه باید کرد؟

  فرهنگ ایرانی اسلامی یکی از غنی ترین و بهترین ها در ادوار گذشته بوده و وظیفه ما هنرمندان حوزه مد و لباس ایجاد طرح های اسلامی با هدف ترویج عفاف و حجاب می باشد اگر  لباسی استفاده می کنیم در آن طرح سنتی به کار ببریم تا نشان دهنده فرهنگ ایرانی اسلامی باشد.

  برای خانم ایرانی چه توصیه دارید؟

  توصیه ما به بانوان خرید کالاهای ایرانی و حمایت از هنرمندان حوزه صنایع دستی جهت رشد و معرفی هنرهای بانوان هر خطه و در آخر هم توصیه می کنم با توجه شرایط اقتصادی کنونی زندگی ها سخت شده و این سختی ها را تحمل کنند و در عرصه هنر و مشاغل خانگی گام بردارند تا به آرامش برسند.

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  زیبا سازی پوشش و لباس با رودوزی های سنتی/کارهای لوکس و ماشینی آفتی برای صنایع دستی

   

  علاقمندان به لباس محلی و رودوزی های سنتی  می توانند جهت آموزش ، مشاهده نمونه آثار و سفارش به صفحه اینستاگرام به نشانی اینترنتی  https://www.instagram.com/sistan_dokht_amery/?igshid=x1k7pqv30d99 مراجعه کنند و یا با شماره  09385151369 تماس حاصل نمایند.

  انتهای پیام/

  خبرنگار و انتشار دهنده: رحمت الله گلستانی

   

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]