آخرین اخبار

» » اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

  

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   خانم " فوزيه مقتدرفرد " بانوی کار آفرین شهرستان بوشهر با ایجاد دو کارگاه حصیر بافی در بوشهر زمینه اشتغال ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم و غير مستقيم را فراهم کرده است.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نیمروز گلستان؛ خانم " فوزيه مقتدرفرد " بانوی کار آفرین شهرستان بوشهر با ایجاد دو کارگاه حصیر بافی در بوشهر زمینه اشتغال ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم و غير مستقيم را فراهم کرده است.. در این رابطه گفتگویی داشتیم با این هنرمند صنایع دستی بوشهر که ماحصل آن را می توانید در ادامه بخوانید:

   

  سلام خانم مقتدرفرد ، ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.با یک بیوگرافی مختصرخودتان را معرفی کنید؟

  به نام خدا وعرض سلام و احترام خدمت شما و تمام مخاطبین پایگاه خبری نیمروز گلستان ،فوزيه مقتدرفرد مديرعامل شركت تعاونى صنايع دستى بارمان مقتدر آسيا سال ٨٩ تا کنون در رشته هاى صنايع دستى در زمینه توليد و آموزش فعال هستم .پنج سالى هست که به صورت جدى در رشته حصير بافى بومى استان بوشهر فعاليت بيشترى دارم فوق ديپلم طراحى هستم ، داراى دو كارگاه آموزشى و توليدى در استان بوشهر كارگاه شماره یک بوشهر و كارگاه دوم روستاى نظرآقا در در رشته حصيربافى که سال ١٣٩٨ افتتاح شد.

  صنایع دستی استان بوشهر را بصورت مختصر معرفی کنید؟

  استان بوشهر صنايع دستى خاص خود را داردبا توجه به اينكه درخت نخل دراين استان ه وفور يافت مي شود در نتيجه حصيربافى يكى از اصلى ترين صنايع دستى اين استان محسوب مي شود. صنايع دستى ديگرى همچون خوس دوزى و رند بافى دو صنايع دستى ديگرى ازاستان بوشهر مى باشد که مهر اصالت يونسكو را دريافت كرده است . صدف سازى ك با توجه به هم مرزى استان بوشهر با خليج نيلگون فارس باعث شده به عنوان يكى ديگر از صنايع دستى مختص استان بوشهر معرفى شود. سفال، گليم ،گبه و...از ديگر صنايع دستى استان بوشهر هستند که نقش و نگار خاص خود را دارند.

  چگونه‌ به‌ حصیربافی علاقه‌ مند شديد؟

  دوران کودکی که مادرم اين هنر را انجام مي داد در كنار آن علامند شدم که كار دستى دوران ابتدايي را كار حصيرى مي بردم از وقتى که شركت تعاونى صنايع دستى ثبت كردم به خودم باليدم كه هنر بومى استانم را توسعه بدهم و همه جاى دنيا نشانش بدهم. یکی از دلایلی که بنده به هنر صنایع دستی روی آوردم علاقه به این کار و همچنین دوست داشتم به عنوان یک بوشهری در احیای هنر صنایع دستی که برگرفته از بوم محلی و برخواسته از فرهنگ غنی این استان است و از گذشته های دور به ما رسیده سهیم باشم که همین امر انگیزه دوچندان در من ایجاد کرد روز به روز شرایط کاری خودم را توسعه ببخشم و بی تردید انتخاب این مسیر بر اساس علاقه ذاتی خودم بوده که دوست داشتم در این موضوع فعالیتم را ادامه دهم.

  آیا برای فعالیت های تان کارگاهی در اختیار دارید؟ چند نفر مشغول کار هستند؟

  بله ، دوشعبه يكى روستاى نظرآقا از توابع شهرستان دشتستان و شعبه ديگرى شهر بوشهر ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم و غير مستقيم که بيشتر آنها بانوان بى سرپرست و بد سرپرست و سرپرست خانوار هستند.

  ایده کارآفرینی و تاسیس کارگاه چطور به ذهنتان رسید؟ چگونه مراحل تاسیس کارگاه را طی کردید؟

  با توجه به اینکه تعاونى صنايع دستى داشتم شرايط اين را دارم كه آموزش بدهم و با همكارى اداره صنايع دستى مجوز توليد صادر كنيم که با اين كارت توليد انفرادى صنعتگران بيشتر فعاليت مي كردند و در نمايشگاهاى صنايع دستى شركت مي كردند قرارداد راهبر شغلى با كميته امداد امام خمينى بستم و با همكارى معاونت صنايع دستى آموزش و توليد را توسعه دادم در سال ٨٥  اولين نفرى بودم که چرم دست دوز را در استان بوشهر كار مي كردم اسم شركتم بوشهر كيف بود بعد از مدتى که اين هنر اشباع شد و بازار خوبى نداشت تصميم گرفتم كه هنر حصير بافى بوشهر را ترويج بدهم. يادم مي آید كه اوايل كارم اينقدر حصير داشتيم در كارگاه كه هيچ مشترى نبود چون يه تعداد محدودى با برگ درخت خرما بافته مي شد .خوشبختانه سعى خودم را كردم و طرح ها و رنگ هاى متفاوتى در كار حصيربافى ايجاد كردم كه به لطف خدا با برگ درخت خرما هر چيزى که به ذهن مي رسيد را كار كرديم هم به عنوان تزئينى و هم كاربردى در منزل و الان طورى شده كه ما با كارهايمان جاى بازار چين تصاحب كرده، تاسيس كارگاه اول خانگى بود بعد كه نيروهاى زيادى جذب كردم دنبال يک فضاى بزرگترى بودم به كمک همسرم يک كارگاه راه اندازى كردم در شهر بوشهر و به پيشنهاد معاونت اداره صنايع دستى ايجاد اشتغال روستايي را راه اندازى كردم و خودم علاقه خاصى داشتم كه بانوان كم در آمد و بى سرپرست را در روستا حمايت كنم.

  چه محصولات تولید می کنید و چه کاربردی در زندگی دارند؟

  حیلی از محصولات كاربردى ، تزئينى و دكورى مثل وسايل آشپزخانه گرفته تا زيرانداز ،ميز ، صندلى ، فرشينه ، سبنى، بشقاب ،كاسه ،ميز، لوستر، سفره، گلدان ، نشيمن طبى، جاقاشقى ، جعبه ، ديواركوب ، آجيل خورى ، زيربشقابى، جا حبوباتى ،جا برنجى ،سطل رختى ، جاى اسباب بازى و ... 

  مراحل کار در زمینه هنری فعالیت شما از تهیه مواد اولیه تا طراحی و تولید اثر چگونه است؟

  براى رشته حصير بافى به باغداران درخت خرما مي سپاريم که در تهيه برگ نخل (درخت خرما) که از وسط نخل هست وبه آن مي گویند دل نخل به رنگ سفيد براى ما كنار مي گذارند با يک قيمت  توافقى به كيلو به ما مي فروشند هيچ باغدارى دل نخلش را بى دليل نمي چیند ، فقط اون دسته از نخل هاى که استفاده ندارند را سر مي برند و پنير وسط ان را براى خوردن استفاده مي كنند و برگ اطراف مغزى سفيدى که وسط نخل هست و به آن مي گویند پنير را به آن مي گويند دل نخل ك بافت تميز و كار لوكس را با آن انجام ميدهيم مي خريم و به كارگاه مي آوريم بعد از خشك شدن برگ ب مرحله رنگ كردن ميرسيم برگ ها را ازهم جدا كرده وتميز ميكنيم وديگ بزرگ را ب جوش مياوريم و رنگى که استفاده ميكنيم از يك سنگ معدنى درست شده ك چهار رنگ بيشتر ندارد و اگر بخواهيم رنگ جديدى بدست بياريم بايد تركيب رنگ انجام دهيم بعداز جوش آمدن رنگ را اضاف كرده وبرگ نخل را وارد ديگ جوش امده مي كنيم وسريع بيرون مياريم وميگذاريم تا خشك شود واماده كار براى بافندگان ميشود وبراى توليد كارهايمان اول خودم طراحى كار را انجام ميدهم بعداز بافت يك كار که باموفقيت انجام شد ب بافندگان عزيز سفارش را تقسيم مي كنم ابتدا برای تهیه مواد اولیه باید وارد نخلستان شد و از قسمت های مختلف نخل مواد اولیه را برداشت کرد و پس از شستشو و رنگ زدن آن و در برخی مصالح مقاوم سازی آن اقدام کرد .پس از این مراحل تیم طراحی یک محصول را طراحی و تولید می کنند و بعنوان نمونه به سایر بافنده ها با شیوه تولید آن آموزش داده می شود .پروسه ای است که باید دقیق از ابتدا تا انتها صورت پذیرد.

  چگونه محصولات تولیدی را به بفروش می رسانید ؟ چگونه بازاریابی و تبلیغات انجام می دهید؟

  كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست،فروش ما به صورت عمده به فروشگاها و شركت در نمايشگاههاى داخلى و بين المللى و صادر به كشورهاى حوزه خليج فارس هست سالهاست كه ما جا افتاده هستيم فقط فعلا به خاطر ويروس كرونا كه نمايشگاها  تعطيل شدند از طريق فضاى مجازى فروش مي كنيم.

  به چه نقاط از کشور سفارش ارسال کردید؟ آیا صادارات خارج از کشور هم داشتید ؟

  تهران ،شيراز ، كرج ، اصفهان ، همدان ، تبريز ، مشهد ، كرمانشاه قم ، سمنان ، قزوين ، فارس ، اردبيل ، آمل ، بابلسر ،كهگيلويه و بویر احمد، تبريز،  اهواز ، ايلام ، همدان ، يزد  و كشور قطر ،عمان ، دبى و كويت.

  درآمد هنر حصیربافي‌ چقدر است؟

  شكر خدا يک سفره پهن كرديم که هم خودمان و هم ديگران از آن نان مي خورند و درآمد خيلى خوبى دارد.

  آیا در نمایشگاه مقامی کسب کرده اید؟

  بيشتر نمايشگاهها شركت كردم و از همه نمايشگاهايي كه شركت كرديم از همان استان يا شهر يا كشور لوح تقدير گرفتيم و فقط در نمايشگاه كرمانشاه مقام غرفه برتر را گرفتيم و در استان بوشهر استقبال از حصير استان بوشهر عالى بود.

  با چه دستگاهها و ارگان هایی همکاری دارید؟

  اداره كار وتعاون ، اداره ميراث فرهنگى و صنايع دستى ، كميته امداد امام خمينى ، اداره بهزيستى و جهاد دانشگاهى که در خط توليد وآموزش همكارى مي كنیم.

  غیر از فعالیت در این کار در چه زمینه ای فعالیت دارید؟

  در رشته هاى سراجى سنتى ،گليم ، صدف،حصيربافى ،كپو بافى و مروار بافى كار مي كنم.

  اين‌ هنر چه‌ تاثيري‌ در زندگي‌ شما داشته‌ است؟

  علاقه زياد به هنر توانستم باعث ايجاد اشتغالزايي در رشته هاى صنايع دستى استانم بشوم هنر نقش بسزايي در روحيات انسانى دارد و صنايع دستى نيز يک هنر است و اين هنر باعث شادابى و نشاط در زندگى و بشر و انسان مي شود. 

  خانواده و دوستان چه نقشی در این مسیر داشتند؟

  موفقيتم را مديون همسرم مي دانم ك دراين زمينه خيلى با من همكارى كرد و معاونت صنايع دستى استان بوشهر خانم ليلا رحيمى كه تلاش هاى زيادى براى پيشرفت همه صنعتگران کرد.

  خانم هاي‌ خانه‌دار چگونه‌ مي‌توانند براي‌ آموزش‌ حصیر بافي‌ برنامه‌ريزي‌ كنند؟

  با كمترين هزينه كوتاه ترين زمان آموزش لازم را بگيرند وتوليد انبوه کنند.

  چه افرا د یا دستگاه ها یا ارگان هایی در این مسیر شما را حمایت کردند؟

  معاونت صنايع دستى اداره كل ميراث فرهنگى استان بوشهر

  برای آینده هنری خودتان چه برنامه ای و آرزویی دارید؟

  ان شاءلله که بتوانيم با حمايت مسئولين بتوانم كارگاهايم را توسعه بدهم ، با خلاقيت و نوآورى در محصولات خودم و شناسايي بازار هدف صادر به سایر كشورها داشته باشم.

  برای خانم‌های ایرانی چه توصیه‌ای دارید؟

  بانوان ايرانى در كنار خانه دارى خود به كارهاى هنرى بپردازند و باعث ايجاد اشتغال در كشور عزيزمان باشند.

  به نظر شما به عنوان یک بانوی هنرمند برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی چه باید کرد؟

  بانوان ايرانى نقش مهمى در ا گو سازى و تربيت نسل ها دارند از اين رو بانوان مي توانند ترويج فرهنگ ايرانى اسلامى را به نسل هاى آينده منتقل نمايند.

  زمینه نقش‌آفرینی فعالان صنایع دستی در تحقق «جهش تولید» چگونه فراهم  می شود؟

  صنعتگران صنايع دستى اگر زير ساخت لازم براى آنها فراهم شود مي توانند نقش اول جهش توليد در كشور باشند به طور مثال فراهم آورى دسترسي آسان به بازارهاى داخلى و خارجى که زير ساخته آن با رايزنى مسئولان دولتى مي تواند فراهم شود همچنين الگو سازى توسط رسانه ها و تبليغات مناسب از كالاى تمام ايرانى که صنايع دستى مي تواند نقش صنعتگران بيشتر در سال جهش توليد نمايان  كند.

  چه عواملی باعث کمرنگ شدن صنایع دستی در جامعه شده؟

  واردات بی رویه محصولاتی که مشابه داخلی دارند اما ااين صنعت آنچنان كمرنگ نيست اين صنعت در قديم  براى  تهيه  مايحتاج يک خانواده و  يک منطقه توليد مي شده ولى امروزه اين صنعت هم به عنوان يک  كالاى  هنرى در خانه ها استفاده مي شود و هم هنرى و كاربردى بلكه كالاى يك منطقه در ديگر مناطق هم استفاده مي شود.

  در پایان اگر صحبتی مانده مطرح کنید؟

   جا دارد تشکر کنم از مجموعه میراث فرهنگی استان علی الخصوص معاونت صنایع دستی و در راس سرکار خانم رحیمی معاون صنایع استان که از ابتدای امر و شروع بکار در این معاونت با تصمیمات مثبت و علمی و کارساز جان تازه ای به صنایع دستی استان دادند و انگیزه ای دوچندان در صنعتگران هم استانی شکل گرفت تا در این یکی دو سال اخیر هنر صنایع دستی در استان بوشهر کاربردی تر از قبل و خلاقانه پیش رود و امیدوارم در سال 99با انرژی بیشتر در کنار یکدیگر صنایع دستی استان بوشهر را به جایگاه واقعی خودش برسانیم و بتوانیم بهتر از گذشته در این راستا فعالیت کنیم.

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  اشتغالزایی ١٥٢ نيرو به صورت مستقيم وغير مستقيم/كيفيت كار ما يک تبليغ براى ماست

   

  انتهای پیام/

  خبرنگار و انتشار دهنده: رحمت الله گلستانی 

   

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]