آخرین اخبار

» » افشاگری های ربیعی از پشت پرده شهرداری وشورای اسلامی گرگان در گفتگوبا همشهری وگرگان انلاین

  

  افشاگری های ربیعی از پشت پرده شهرداری وشورای اسلامی گرگان در گفتگوبا همشهری وگرگان انلاین

  افشاگری های ربیعی از پشت پرده شهرداری وشورای اسلامی گرگان در گفتگوبا همشهری وگرگان انلاین

  گفت و گوی بی‌پرده با رییس شورای شهر گرگان برای اولین بار

  از کمک به رأی آوردن ائتلاف توسعه پایدار تا ساختن مجسمه شهردار!

  هم 13 عضو شورای شهر گرگان و هم شهردار این شهر زیر ذره‌بین فعالان مدنی و اجتماعی قرار دارند و هر حرکت ان‌ها با کلی تحلیل مواجه می‌شود و در این میان حسین ربیعی رییس شورای شهر گرگان شاید بهترین کسی باشد که بتواند با او در باره این حاشیه‌ها گپ زد.

   

   

   

  محمد آریان‌نیا / فهیمه اجاقلو: مدیریت شهری گرگان خاصه در یکی دو سال اخیر و البته همزمان با گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. هم 13 عضو شورای شهر گرگان و هم شهردار این شهر زیر ذره‌بین فعالان مدنی و اجتماعی قرار دارند و هر حرکت ان‌ها با کلی تحلیل مواجه می‌شود و در این میان حسین ربیعی رییس شورای شهر گرگان شاید بهترین کسی باشد که بتواند با او در باره این حاشیه‌ها گپ زد.

   

  یک گپ داغ که او هم انصافا در آن کم نگذاشت. آنچه می‌خوانید متن گفت و گوی مفصل و بی‌پرده روزنامه همشهری گلستان است با عضو 3 دوره شورای شهر گرگان و رییس فعلی این شورا. البته در این بین تعدادی سؤال هم از جانب گرگان انلاین مطرح شد. (عکس‌ها: میثم لطفی/ همشهری)

   

  همشهری: از آخرین خبرها در طرح سؤال از شهردار گرگان و احیاناً استیضاح وی بفرمایید.

   

  ابتدای صحبت‌هایم مایلم فرا رسیدن دهه فجر را به همه مردم انقلابی و ولایتمدار گلستان تبریک بگویم. به نظرم مهمترین وظیفه یک شورای شهر انتخاب شهردار است. اگر شورا موفق شود شهردار خوبی را انتخاب کند 70 درصد راه خود را طی کرده است و اگر در این امر موفق نشود از همان ابتدا آینده شورا مشخص خواهد شد.

   

  ما در کنار ده‌ها نامزدی که برای پست شهرداری گرگان مطرح بودند آقای صادقلو را انتخاب کردیم. می‌دانید که مدرک تحصیلی ایشان دیپلم است اما بزرگترین پشتوانه‌اش تجربه کاری بود. در واقع تجربه و عملکرد گذشته باعث شد او را به عنوان شهردار گرگان انتخاب کنیم. امروز بیش از یکسال از صدور حکم شهرداری ایشان می‌گذرد و بعد از این مدت به خاطر برخی از ابهاماتی که پیش آمده است تعدادی از اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که طرح سؤال کنند.

   

  همشهری: برخی از اعضای شورای شهر می‌گویند حکم آقای صادقلو یک ساله است. آیا اکنون وزارت کشور حکم شهردار را تأیید می‌کند؟

   

  این گفته درست نیست. حکم شهردار 4 ساله است و نیازی به تمدید وزارت کشور ندارد. این بحث‌هایی که گفته می‌شود فضاسازی است. در حقیقت حکم ایشان هیچ مشکلی ندارد. این یکساله بودن هم مربوط به مسائل حقوقی خود وزارت کشور است که هر سال برای بسیاری از مدیران انجام می‌دهد و به ما ارتباطی ندارد.

   

  همشهری: برخی معتقدند شما در بحث طرح سؤال از شهردار به عنوان رییس شورا تعلل می‌کنید.

   

  طبق قانون ماده 73 مقررات شورا، هرگاه یک فرد از اعضای شورا نسبت به عملکرد شهردار اعتراض داشته باشند ابتدا ایراداتش را به رئیس شورا می‌گوید و او شفاهی به شهردار تذکرات لازم را می‌دهد. اگر در مدت مقرر ایرادها برطرف نشد آن هنگام سؤال از شهردار به طور کتبی به او داده می‌شود بعد از این مرحله، او برای پاسخ به صحن علنی می‌آید. اگر پاسخ سؤالات قانع کننده نبود موضوع به صورت استیضاح مطرح می‌شود و اگر دوسوم آرا به استیضاح شهردار رأی داد وی برکنار می‌شود.

   

  اما در خصوص بحث تعلل باید بگویم دوستان هنوز در مرحله اول هستند و من کاملاً مطابق قانون رفتار می‌کنم. یعنی تذکرات آن‌ها را به شهردار انتقال داده‌ام. برخی از این تذکرات حتی مربوط به مواردی است که باید در بودجه سال آینده دیده شود. بعد از گذشت مدت زمانی اگر باز هم اعضا اصرار داشتند وارد فرایند طرح سؤال خواهیم شد.

   

  دوستان می‌گویند این تذکرات را قبلا هم داده‌اند اما باید بگویم هر عضو شورا در هر هفته به شهردار تذکر می‌دهد. مهم تذکراتی است که به رییس شورا ابلاغ شود.

   

  گرگان آنلاین: اما به تازگی نامه‌ای از سوی معاون وزیر کشور به استانداری گلستان ارسال شده و در آن آمده که مجوز استفاده از آقای صادقلو به عنوان شهردار گرگان تا ششم بهمن ماه بوده است. بعد از این تاریخ هم شورای شهر باید اقدامات قانونی در این‌باره را انجام دهد.

   

  ابتدا باید بگویم که هنوز این نامه به دست ما نرسیده است و هر موقع که رسید در شورای شهر روی آن بحث و تصمیم‌گیری می‌کنیم. اما باید برای قانونمداران و تصمیم‌گیران کشور متأسف بود که خود قانون را به درستی نمی‌دانند. انتخاب شهردار 4 ساله است و تنها در صورت استعفا یا برکناری، شورا باید شهردار جدید انتخاب کند.

   

  هیچ جای قانون هم نیامده است که شهردار را دوباره انتخاب کنیم. این موضوع درست مانند این مسئله است که وزیر نفت و دیگر مسئولان بازنشسته کشوری که حکم یکساله دارند با نامه مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم اخذ دوباره رأی اعتماد مواجه شوند. این گونه کارها باعث ایجاد ناامنی در بحث مدیریت شهری می‌شود.

   

  به صراحت بگویم صادقلو تا زمانی که خود استعفا ندهد یا از سوی شورا برکنار نشود شهردار گرگان است. این را هم بگویم بحث دفاع من، دفاع از شخص صادقلو نیست. دفاع از جایگاه قانونی شورا و شهردار است.

   

  همشهری: اصلا چطور شد که حدود دو سوم اعضا به فکر طرح سؤال از شهردار افتادند؟

   

  همانطور که شورا حق دارد فردی را به عنوان شهردار انتخاب کند و مدیریت شهر را به وی دهد اگر به این نتیجه برسد که شهردار نمی‌تواند خواسته‌هایش را عملی کند طبق قانون اجازه طرح سؤال از شهردار را دارد. اینکه چرا 9 نفر از اعضا موافق طرح سؤال شده‌اند را باید از خودشان پرسید.

   

  اما به اعتقاد شخص من شاید خواسته‌های فردی و صنفی گاهی اوقات مقدمه‌ای بر خواسته‌های عمومی شود. همچنین شهردار گرگان گرچه خصوصیات خوبی مانند مدیریت زمان، مدیریت نیروی منابع انسانی، سلامت اخلاقی و مالی دارد اما اکثر افراد از برخورد و اخلاق تند ایشان راضی نیستند. البته اگر این خصوصیت را هم نداشت که باید مجسمه‌اش را می‌ساختیم! (با خنده)

   

  همشهری: چرا اینقدر از شهردار حمایت می‌کنید؟

   

  من 3 دوره عضو شورای شهر گرگان بودم در 2 دوره قبل شورا احساس خوبی نداشتم اما در این دوره از اینکه عضو شورای شهر هستم احساس خرسندی می‌کنم. چرا که شهرداری را انتخاب کردیم که با تکیه بر ایشان می‌توانیم بگوییم نماینده مردم هستیم و می‌توانیم برای مردم کاری انجام دهیم.

   

  از خصوصیات برجسته شهردار اعتقاد به قانون است. ایشان معتقدند شورای شهر وقتی قانونی را مصوب می‌کند ملزم به انجام آن است و همه را نیز موظف می‌کند تا تابع قانون باشند. از ویژگی‌های خوب دیگرشان مدیریت نیروی انسانی قوی است. ایشان با جابجایی نیروها توانست بهره‌وری پرسنل شهرداری را افزایش دهد. در واقع فضای بد و نامطلوب که قبلاً در شهرداری وجود داشت الان اثری از آن نیست و امروز شهرداری گرگان به عنوان مجموعه ای که حرکت رو به جلو دارد در نزد مردم شناخته می‌شود.

   

  در واقع به دلیل مدیریت انسانی خوب، نظم کارکنان شهرداری نسبت به دوره‌های قبل پررنگتر شده است. ایشان همان ابتدا 30 الی 50 درصد به حقوق کارمندان شهرداری اضافه کرد تا عزت پرسنل شهرداری را به آن‌ها بازگرداند. اما از آن طرف به طور مثال همه کارمندان شهرداری ساعت 7:15 صبح بر سر کار خود هستند.

   

  مهمترین کار وی افزایش 80 درصد بودجه شهرداری بود. همچنین بودجه عمرانی شهر را 2/3 برابر کرد. پروژه روگذر شهید قندهاری که 3 سال و با پیشرفت فیزیکی 60 درصد به طول انجامیده بود را 5 ماهه تمام کرد. در واقع می‌توان گفت در مجموع عملکرد شهردار نسبت به شهردارهای قبلی بسیار برجسته است.

   

  همشهری: به شورا بازگردیم. رأی شما در سه مقطع انتخاب رییس سال اول، شهردار و انتخاب رییس سال دوم مورد بحث‌های زیادی قرار گرفت و به خصوص طرفداران ائتلاف توسعه پایدار که شما در فهرست آن‌ها قرار داشتید از آرای شما دلخور شدند. در این باره توضیح می‌دهید؟

   

  ابتدا باید بگویم همه مباحث ائتلاف و امثالهم برای قبل از انتخابات است و با وارد شدن به شورا این موضوعات باید تمام شود و همه اهمیت شهر را درک کنیم. از آن طرف باید بگویم اتفاقا ائتلاف توسعه پایدار نقش مهمی در ورود من به شورای شهر نداشت و بالعکس این من بودم که با فعالیت‌هایم باعث رأی آوردن آن‌ها شدم.

   

  در خصوص رأی‌هایی که هم به آن‌ها اشاره کردید باید اینجا بگویم که من در همه این آرا انتخاب و ماندگاری حسین صادقلو به عنوان رییس شورای شهر را در نظر داشتم. در انتخابات هیئت رییسه سال اول شورا خودم می‌توانستم رییس شوم اما به لحاظ سنی و همچنین دشواری این سمت آمادگی و توان این کار را در خود نمی‌دیدم.

   

  قبل از بحث انتخاب شهردار، بحث بر این بود که اگر قرار است کسی شهردار شود این بار نوبت به آقای چراغعلی است اما وقتی بحث صادقلو مطرح شد دیدم اگر ریاست را از دست بدهیم شهرداری ایشان را نیز از دست خواهیم داد. در واقع برای اینکه شهردار را داشته باشیم به آقای گرزین رأی دادم و اگر چراغعلی رییس شورا می‌شد شهردار را از دست می‌دادیم.

   

  گرگان‌آنلاین: صحبت از آقای چراغعلی به میان آمد. ایشان بعد از استعفا از شورای شهر به عنوان مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری به کار مشغول شد. اما به تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از مسائل درون شورای شهر گرگان خبر ندارد. تعامل شما با ایشان چگونه است؟

   

  قرار نیست آقای چراغعلی از همه مسائل با خبر باشند. در بحث اخیر میان شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر هم ایشان به عنوان نماینده استاندار حاضر شدند اما به جای اینکه در بین اعضا همگرایی ایجاد کند برخی از کارهایش به سمت واگرایی می‌رفت.

   

  جایگاه حقوقی ایشان این است که مشکلات را از نزدیک مشاهده و به حل آن کمک کند اما بعد از آن جلسه مصاحبه کرد و گفت که حکم شهردار یک ساله است و باید این حکم تمدید شود. بنده هم به عنوان رییس شورا وقتی دیدم حضور ایشان جنبه مثبتی ندارد از او خواستم تا دیگر در رابطه با موضوع شهردار ورود پیدا نکند.

   

  همشهری: برخی از شایعات می‌گویند که استاندار گلستان برای ماندن آقای صادقلو تلاش می‌کند. این‌ها چه‌قدر صحت دارند؟

   

  استاندار به هیچ وجه در این رابطه وارد نشد و اعتقاد داشت چون شهردار هم اسم ایشان است بهتر است هیچ ورودی پیدا نکند چون نمی‌خواهد برداشت منفی در این باره شکل بگیرد.

   

  گرگان آنلاین: یکی از مباحثی که هنوز هم درمورد شورا مطرح می‌شود خرید 10 اتومبیل حدود 50 میلیون تومانی برای اعضای شورا است. آیا واقعاً صرف این هزینه لازم بود؟

   

  چرا لازم نباشد؟ اعضای شورای شهری مانند گرگان باید با یک ماشین آبرومند به کار خود بپردازند. از آن طرف ماشین‌هایی که قبلا از آن‌ها استفاده می‌شد خراب و مستعمل بودند. در آن زمان هم برخی از ماشین‌ها مانند سمند یا پرشیا هم شرایط فروش نداشتند. به همین 10 ماشین جک خریداری شد و هر 10 تا هم در حال حاضر تحویل اعضای شورا هستند. اگر اعضای شورا خوب کار کنند ماشین خوب هم حقشان هست.

   

  گرگان آنلاین: خود شما اتومبیل خودتان را تحویل گرفته‌اید؟

   

  خیر. من نخواستم از این حقم استفاده کنم و البته شاید من دارم کوتاهی می‌کنم.

   

  همشهری: برج گرگان واقع در میدان بسیج این شهر که جزو پروژه‌های پرهزینه هم بود سرانجام چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟

   

  مزایده واگذاری رستوران گردان برج گرگان در دستور کار شورا قرار دارد. مشکل پارکینگ هم حل شده است اما بهره برداری آن به سال آینده موکول می‌شود

   

  همشهری: برنامه شورا برای تیم بسکتبال در سال آینده چیست؟

   

  دستور وزارت کشور بر این است که شهرداری‌ها نباید تیمداری کنند اما هنوز هیچی مشخص نیست. شورا یک مجموعه اجتماعی است اما در کنار اجتماعی بودن معادلات سیاسی نیز در آن نهفته است. در واقع رأی ما به بحث تیمداری با نگاه صرف ورزشی نیست بلکه مجموعه‌ای از مسائل اجتماعی، سیاسی و ورزشی با هم توأم می‌شوند و به عنوان تصمیم خروجی بسکتبال در می‌آیند.

   

  تا زمانی که اسپانسر قوی برای بسکتبال گرگان پیدا نشود ما باید در ورزش کهن این شهر هزینه کنیم. با تمام مشکلاتی که داریم باید بپذیریم گرگان را به اسم بسکتبال می‌شناسند. در حال حاضر نیز فضا در شورا به نفع بسکتبال گرگان است و همه معتقدند باید به تیم شهرداری کمک شود.

   

  همشهری: از بودجه سال آینده شهرداری گرگان چه خبر؟

   

  فعلاً لایحه‌ای به صحن شورا نیامده است و اطلاعی در این رابطه ندارم. ان‌شاء‌الله قبل از سال جدید لایحه بودجه شهرداری به صحن خواهد آمد.

   

  گفت و گوd بی‌پرده با رییس شورای شهر گرگان برای اولین بار
  هم 13 عضو شورای شهر گرگان و هم شهردار این شهر زیر ذره‌بین فعالان مدنی و اجتماعی قرار دارند و هر حرکت ان‌ها با کلی تحلیل مواجه می‌شود و در این میان حسین ربیعی رییس شورای شهر گرگان شاید بهترین کسی باشد که بتواند با او در باره این حاشیه‌ها گپ زد.

   

  محمد آریان‌نیا / فهیمه اجاقلو: مدیریت شهری گرگان خاصه در یکی دو سال اخیر و البته همزمان با گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. هم 13 عضو شورای شهر گرگان و هم شهردار این شهر زیر ذره‌بین فعالان مدنی و اجتماعی قرار دارند و هر حرکت ان‌ها با کلی تحلیل مواجه می‌شود و در این میان حسین ربیعی رییس شورای شهر گرگان شاید بهترین کسی باشد که بتواند با او در باره این حاشیه‌ها گپ زد.

  یک گپ داغ که او هم انصافا در آن کم نگذاشت. آنچه می‌خوانید متن گفت و گوی مفصل و بی‌پرده روزنامه همشهری گلستان است با عضو 3 دوره شورای شهر گرگان و رییس فعلی این شورا. البته در این بین تعدادی سؤال هم از جانب گرگان انلاین مطرح شد. (عکس‌ها: میثم لطفی/ همشهری)

  همشهری: از آخرین خبرها در طرح سؤال از شهردار گرگان و احیاناً استیضاح وی بفرمایید.

  ابتدای صحبت‌هایم مایلم فرا رسیدن دهه فجر را به همه مردم انقلابی و ولایتمدار گلستان تبریک بگویم. به نظرم مهمترین وظیفه یک شورای شهر انتخاب شهردار است. اگر شورا موفق شود شهردار خوبی را انتخاب کند 70 درصد راه خود را طی کرده است و اگر در این امر موفق نشود از همان ابتدا آینده شورا مشخص خواهد شد.

  ما در کنار ده‌ها نامزدی که برای پست شهرداری گرگان مطرح بودند آقای صادقلو را انتخاب کردیم. می‌دانید که مدرک تحصیلی ایشان دیپلم است اما بزرگترین پشتوانه‌اش تجربه کاری بود. در واقع تجربه و عملکرد گذشته باعث شد او را به عنوان شهردار گرگان انتخاب کنیم. امروز بیش از یکسال از صدور حکم شهرداری ایشان می‌گذرد و بعد از این مدت به خاطر برخی از ابهاماتی که پیش آمده است تعدادی از اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که طرح سؤال کنند.

  همشهری: برخی از اعضای شورای شهر می‌گویند حکم آقای صادقلو یک ساله است. آیا اکنون وزارت کشور حکم شهردار را تأیید می‌کند؟

  این گفته درست نیست. حکم شهردار 4 ساله است و نیازی به تمدید وزارت کشور ندارد. این بحث‌هایی که گفته می‌شود فضاسازی است. در حقیقت حکم ایشان هیچ مشکلی ندارد. این یکساله بودن هم مربوط به مسائل حقوقی خود وزارت کشور است که هر سال برای بسیاری از مدیران انجام می‌دهد و به ما ارتباطی ندارد.

  همشهری: برخی معتقدند شما در بحث طرح سؤال از شهردار به عنوان رییس شورا تعلل می‌کنید.

  طبق قانون ماده 73 مقررات شورا، هرگاه یک فرد از اعضای شورا نسبت به عملکرد شهردار اعتراض داشته باشند ابتدا ایراداتش را به رئیس شورا می‌گوید و او شفاهی به شهردار تذکرات لازم را می‌دهد. اگر در مدت مقرر ایرادها برطرف نشد آن هنگام سؤال از شهردار به طور کتبی به او داده می‌شود بعد از این مرحله، او برای پاسخ به صحن علنی می‌آید. اگر پاسخ سؤالات قانع کننده نبود موضوع به صورت استیضاح مطرح می‌شود و اگر دوسوم آرا به استیضاح شهردار رأی داد وی برکنار می‌شود.

  اما در خصوص بحث تعلل باید بگویم دوستان هنوز در مرحله اول هستند و من کاملاً مطابق قانون رفتار می‌کنم. یعنی تذکرات آن‌ها را به شهردار انتقال داده‌ام. برخی از این تذکرات حتی مربوط به مواردی است که باید در بودجه سال آینده دیده شود. بعد از گذشت مدت زمانی اگر باز هم اعضا اصرار داشتند وارد فرایند طرح سؤال خواهیم شد.

  دوستان می‌گویند این تذکرات را قبلا هم داده‌اند اما باید بگویم هر عضو شورا در هر هفته به شهردار تذکر می‌دهد. مهم تذکراتی است که به رییس شورا ابلاغ شود.

  گرگان آنلاین: اما به تازگی نامه‌ای از سوی معاون وزیر کشور به استانداری گلستان ارسال شده و در آن آمده که مجوز استفاده از آقای صادقلو به عنوان شهردار گرگان تا ششم بهمن ماه بوده است. بعد از این تاریخ هم شورای شهر باید اقدامات قانونی در این‌باره را انجام دهد.

  ابتدا باید بگویم که هنوز این نامه به دست ما نرسیده است و هر موقع که رسید در شورای شهر روی آن بحث و تصمیم‌گیری می‌کنیم. اما باید برای قانونمداران و تصمیم‌گیران کشور متأسف بود که خود قانون را به درستی نمی‌دانند. انتخاب شهردار 4 ساله است و تنها در صورت استعفا یا برکناری، شورا باید شهردار جدید انتخاب کند.

  هیچ جای قانون هم نیامده است که شهردار را دوباره انتخاب کنیم. این موضوع درست مانند این مسئله است که وزیر نفت و دیگر مسئولان بازنشسته کشوری که حکم یکساله دارند با نامه مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم اخذ دوباره رأی اعتماد مواجه شوند. این گونه کارها باعث ایجاد ناامنی در بحث مدیریت شهری می‌شود.

  به صراحت بگویم صادقلو تا زمانی که خود استعفا ندهد یا از سوی شورا برکنار نشود شهردار گرگان است. این را هم بگویم بحث دفاع من، دفاع از شخص صادقلو نیست. دفاع از جایگاه قانونی شورا و شهردار است.

  همشهری: اصلا چطور شد که حدود دو سوم اعضا به فکر طرح سؤال از شهردار افتادند؟

  همانطور که شورا حق دارد فردی را به عنوان شهردار انتخاب کند و مدیریت شهر را به وی دهد اگر به این نتیجه برسد که شهردار نمی‌تواند خواسته‌هایش را عملی کند طبق قانون اجازه طرح سؤال از شهردار را دارد. اینکه چرا 9 نفر از اعضا موافق طرح سؤال شده‌اند را باید از خودشان پرسید.

  اما به اعتقاد شخص من شاید خواسته‌های فردی و صنفی گاهی اوقات مقدمه‌ای بر خواسته‌های عمومی شود. همچنین شهردار گرگان گرچه خصوصیات خوبی مانند مدیریت زمان، مدیریت نیروی منابع انسانی، سلامت اخلاقی و مالی دارد اما اکثر افراد از برخورد و اخلاق تند ایشان راضی نیستند. البته اگر این خصوصیت را هم نداشت که باید مجسمه‌اش را می‌ساختیم! (با خنده)

  همشهری: چرا اینقدر از شهردار حمایت می‌کنید؟

  من 3 دوره عضو شورای شهر گرگان بودم در 2 دوره قبل شورا احساس خوبی نداشتم اما در این دوره از اینکه عضو شورای شهر هستم احساس خرسندی می‌کنم. چرا که شهرداری را انتخاب کردیم که با تکیه بر ایشان می‌توانیم بگوییم نماینده مردم هستیم و می‌توانیم برای مردم کاری انجام دهیم.

  از خصوصیات برجسته شهردار اعتقاد به قانون است. ایشان معتقدند شورای شهر وقتی قانونی را مصوب می‌کند ملزم به انجام آن است و همه را نیز موظف می‌کند تا تابع قانون باشند. از ویژگی‌های خوب دیگرشان مدیریت نیروی انسانی قوی است. ایشان با جابجایی نیروها توانست بهره‌وری پرسنل شهرداری را افزایش دهد. در واقع فضای بد و نامطلوب که قبلاً در شهرداری وجود داشت الان اثری از آن نیست و امروز شهرداری گرگان  به عنوان مجموعه ای که حرکت رو به جلو دارد در نزد مردم شناخته می‌شود.

  در واقع به دلیل مدیریت انسانی خوب، نظم کارکنان شهرداری نسبت به دوره‌های قبل پررنگتر شده است. ایشان همان ابتدا 30 الی 50 درصد به حقوق کارمندان شهرداری اضافه کرد تا عزت پرسنل شهرداری را به آن‌ها بازگرداند. اما از آن طرف به طور مثال همه کارمندان شهرداری ساعت 7:15 صبح بر سر کار خود هستند.

  مهمترین کار وی افزایش 80 درصد بودجه شهرداری بود. همچنین بودجه عمرانی شهر را 2/3 برابر کرد. پروژه روگذر شهید قندهاری که 3 سال و با پیشرفت فیزیکی 60 درصد به طول انجامیده بود را 5 ماهه تمام کرد. در واقع می‌توان گفت در مجموع عملکرد شهردار نسبت به شهردارهای قبلی بسیار برجسته است.

  همشهری: به شورا بازگردیم. رأی شما در سه مقطع انتخاب رییس سال اول، شهردار و انتخاب رییس سال دوم مورد بحث‌های زیادی قرار گرفت و به خصوص طرفداران ائتلاف توسعه پایدار که شما در فهرست آن‌ها قرار داشتید از آرای شما دلخور شدند. در این باره توضیح می‌دهید؟

  ابتدا باید بگویم همه مباحث ائتلاف و امثالهم برای قبل از انتخابات است و با وارد شدن به شورا این موضوعات باید تمام شود و همه اهمیت شهر را درک کنیم. از آن طرف باید بگویم اتفاقا ائتلاف توسعه پایدار نقش مهمی در ورود من به شورای شهر نداشت و بالعکس این من بودم که با فعالیت‌هایم باعث رأی آوردن آن‌ها شدم.

  در خصوص رأی‌هایی که هم به آن‌ها اشاره کردید باید اینجا بگویم که من در همه این آرا انتخاب و ماندگاری حسین صادقلو به عنوان رییس شورای شهر را در نظر داشتم. در انتخابات هیئت رییسه سال اول شورا خودم می‌توانستم رییس شوم اما به لحاظ سنی و همچنین دشواری این سمت آمادگی و توان این کار را در خود نمی‌دیدم.

  قبل از بحث انتخاب شهردار، بحث بر این بود که اگر قرار است کسی شهردار شود این بار نوبت به آقای چراغعلی است اما وقتی بحث صادقلو مطرح شد دیدم اگر ریاست را از دست بدهیم شهرداری ایشان را نیز از دست خواهیم داد. در واقع برای اینکه شهردار را داشته باشیم به آقای گرزین رأی دادم و اگر  چراغعلی رییس شورا می‌شد شهردار را از دست می‌دادیم.

  گرگان‌آنلاین: صحبت از آقای چراغعلی به میان آمد. ایشان بعد از استعفا از شورای شهر به عنوان مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری به کار مشغول شد. اما به تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از مسائل درون شورای شهر گرگان خبر ندارد. تعامل شما با ایشان چگونه است؟

  قرار نیست آقای چراغعلی از همه مسائل با خبر باشند. در بحث اخیر میان شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر هم ایشان به عنوان نماینده استاندار حاضر شدند اما به جای اینکه در بین اعضا همگرایی ایجاد کند برخی از کارهایش به سمت واگرایی می‌رفت.

  جایگاه حقوقی ایشان این است که مشکلات را از نزدیک مشاهده و به حل آن کمک کند اما بعد از آن جلسه مصاحبه کرد و گفت که حکم شهردار یک ساله است و باید این حکم تمدید شود. بنده هم به عنوان رییس شورا وقتی دیدم حضور ایشان جنبه مثبتی ندارد از او خواستم تا دیگر در رابطه با موضوع شهردار ورود پیدا نکند.

  همشهری: برخی از شایعات می‌گویند که استاندار گلستان برای ماندن آقای صادقلو تلاش می‌کند. این‌ها چه‌قدر صحت دارند؟

  استاندار به هیچ وجه در این رابطه وارد نشد و اعتقاد داشت چون شهردار هم اسم ایشان است بهتر است هیچ ورودی پیدا نکند چون نمی‌خواهد برداشت منفی در این باره شکل بگیرد.

  گرگان آنلاین: یکی از مباحثی که هنوز هم درمورد شورا مطرح می‌شود خرید 10 اتومبیل حدود 50 میلیون تومانی برای اعضای شورا است. آیا واقعاً صرف این هزینه لازم بود؟

  چرا لازم نباشد؟ اعضای شورای شهری مانند گرگان باید با یک ماشین آبرومند به کار خود بپردازند. از آن طرف ماشین‌هایی که قبلا از آن‌ها استفاده می‌شد خراب و مستعمل بودند. در آن زمان هم برخی از ماشین‌ها مانند سمند یا پرشیا هم شرایط فروش نداشتند. به همین 10 ماشین جک خریداری شد و هر 10 تا هم در حال حاضر تحویل اعضای شورا هستند. اگر اعضای شورا خوب کار کنند ماشین خوب هم حقشان هست.

  گرگان آنلاین: خود شما اتومبیل خودتان را تحویل گرفته‌اید؟

  خیر. من نخواستم از این حقم استفاده کنم و البته شاید من دارم کوتاهی می‌کنم.

  همشهری: برج گرگان واقع در میدان بسیج این شهر که جزو پروژه‌های پرهزینه هم بود سرانجام چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟

  مزایده واگذاری رستوران گردان برج گرگان در دستور کار شورا قرار دارد. مشکل پارکینگ هم حل شده است اما بهره برداری آن به سال آینده موکول می‌شود

  همشهری: برنامه شورا برای تیم بسکتبال در سال آینده چیست؟

  دستور وزارت کشور بر این است که شهرداری‌ها نباید تیمداری کنند اما هنوز هیچی مشخص نیست. شورا یک مجموعه اجتماعی است اما در کنار اجتماعی بودن معادلات سیاسی نیز در آن نهفته است. در واقع رأی ما به بحث تیمداری با نگاه صرف ورزشی نیست بلکه مجموعه‌ای از مسائل اجتماعی، سیاسی و ورزشی با هم توأم می‌شوند و به عنوان تصمیم خروجی بسکتبال در می‌آیند.

  تا زمانی که اسپانسر قوی برای بسکتبال گرگان پیدا نشود ما باید در ورزش کهن این شهر هزینه کنیم. با تمام مشکلاتی که داریم باید بپذیریم گرگان را به اسم بسکتبال می‌شناسند. در حال حاضر نیز فضا در شورا به نفع بسکتبال گرگان است و همه معتقدند باید به تیم شهرداری کمک شود.

  همشهری: از بودجه سال آینده شهرداری گرگان چه خبر؟

  فعلاً لایحه‌ای به صحن شورا نیامده است و اطلاعی در این رابطه ندارم. ان‌شاء‌الله قبل از سال جدید لایحه بودجه شهرداری به صحن خواهد آمد.

  - See more at: http://www.gorganonline.com/content/2414/%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%A3%DB%8C-%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%B3%D9%85%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1#sthash.U1POG3YR.dpuf
  گفت و گوd بی‌پرده با رییس شورای شهر گرگان برای اولین بار
  هم 13 عضو شورای شهر گرگان و هم شهردار این شهر زیر ذره‌بین فعالان مدنی و اجتماعی قرار دارند و هر حرکت ان‌ها با کلی تحلیل مواجه می‌شود و در این میان حسین ربیعی رییس شورای شهر گرگان شاید بهترین کسی باشد که بتواند با او در باره این حاشیه‌ها گپ زد.

   

  محمد آریان‌نیا / فهیمه اجاقلو: مدیریت شهری گرگان خاصه در یکی دو سال اخیر و البته همزمان با گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. هم 13 عضو شورای شهر گرگان و هم شهردار این شهر زیر ذره‌بین فعالان مدنی و اجتماعی قرار دارند و هر حرکت ان‌ها با کلی تحلیل مواجه می‌شود و در این میان حسین ربیعی رییس شورای شهر گرگان شاید بهترین کسی باشد که بتواند با او در باره این حاشیه‌ها گپ زد.

  یک گپ داغ که او هم انصافا در آن کم نگذاشت. آنچه می‌خوانید متن گفت و گوی مفصل و بی‌پرده روزنامه همشهری گلستان است با عضو 3 دوره شورای شهر گرگان و رییس فعلی این شورا. البته در این بین تعدادی سؤال هم از جانب گرگان انلاین مطرح شد. (عکس‌ها: میثم لطفی/ همشهری)

  همشهری: از آخرین خبرها در طرح سؤال از شهردار گرگان و احیاناً استیضاح وی بفرمایید.

  ابتدای صحبت‌هایم مایلم فرا رسیدن دهه فجر را به همه مردم انقلابی و ولایتمدار گلستان تبریک بگویم. به نظرم مهمترین وظیفه یک شورای شهر انتخاب شهردار است. اگر شورا موفق شود شهردار خوبی را انتخاب کند 70 درصد راه خود را طی کرده است و اگر در این امر موفق نشود از همان ابتدا آینده شورا مشخص خواهد شد.

  ما در کنار ده‌ها نامزدی که برای پست شهرداری گرگان مطرح بودند آقای صادقلو را انتخاب کردیم. می‌دانید که مدرک تحصیلی ایشان دیپلم است اما بزرگترین پشتوانه‌اش تجربه کاری بود. در واقع تجربه و عملکرد گذشته باعث شد او را به عنوان شهردار گرگان انتخاب کنیم. امروز بیش از یکسال از صدور حکم شهرداری ایشان می‌گذرد و بعد از این مدت به خاطر برخی از ابهاماتی که پیش آمده است تعدادی از اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که طرح سؤال کنند.

  همشهری: برخی از اعضای شورای شهر می‌گویند حکم آقای صادقلو یک ساله است. آیا اکنون وزارت کشور حکم شهردار را تأیید می‌کند؟

  این گفته درست نیست. حکم شهردار 4 ساله است و نیازی به تمدید وزارت کشور ندارد. این بحث‌هایی که گفته می‌شود فضاسازی است. در حقیقت حکم ایشان هیچ مشکلی ندارد. این یکساله بودن هم مربوط به مسائل حقوقی خود وزارت کشور است که هر سال برای بسیاری از مدیران انجام می‌دهد و به ما ارتباطی ندارد.

  همشهری: برخی معتقدند شما در بحث طرح سؤال از شهردار به عنوان رییس شورا تعلل می‌کنید.

  طبق قانون ماده 73 مقررات شورا، هرگاه یک فرد از اعضای شورا نسبت به عملکرد شهردار اعتراض داشته باشند ابتدا ایراداتش را به رئیس شورا می‌گوید و او شفاهی به شهردار تذکرات لازم را می‌دهد. اگر در مدت مقرر ایرادها برطرف نشد آن هنگام سؤال از شهردار به طور کتبی به او داده می‌شود بعد از این مرحله، او برای پاسخ به صحن علنی می‌آید. اگر پاسخ سؤالات قانع کننده نبود موضوع به صورت استیضاح مطرح می‌شود و اگر دوسوم آرا به استیضاح شهردار رأی داد وی برکنار می‌شود.

  اما در خصوص بحث تعلل باید بگویم دوستان هنوز در مرحله اول هستند و من کاملاً مطابق قانون رفتار می‌کنم. یعنی تذکرات آن‌ها را به شهردار انتقال داده‌ام. برخی از این تذکرات حتی مربوط به مواردی است که باید در بودجه سال آینده دیده شود. بعد از گذشت مدت زمانی اگر باز هم اعضا اصرار داشتند وارد فرایند طرح سؤال خواهیم شد.

  دوستان می‌گویند این تذکرات را قبلا هم داده‌اند اما باید بگویم هر عضو شورا در هر هفته به شهردار تذکر می‌دهد. مهم تذکراتی است که به رییس شورا ابلاغ شود.

  گرگان آنلاین: اما به تازگی نامه‌ای از سوی معاون وزیر کشور به استانداری گلستان ارسال شده و در آن آمده که مجوز استفاده از آقای صادقلو به عنوان شهردار گرگان تا ششم بهمن ماه بوده است. بعد از این تاریخ هم شورای شهر باید اقدامات قانونی در این‌باره را انجام دهد.

  ابتدا باید بگویم که هنوز این نامه به دست ما نرسیده است و هر موقع که رسید در شورای شهر روی آن بحث و تصمیم‌گیری می‌کنیم. اما باید برای قانونمداران و تصمیم‌گیران کشور متأسف بود که خود قانون را به درستی نمی‌دانند. انتخاب شهردار 4 ساله است و تنها در صورت استعفا یا برکناری، شورا باید شهردار جدید انتخاب کند.

  هیچ جای قانون هم نیامده است که شهردار را دوباره انتخاب کنیم. این موضوع درست مانند این مسئله است که وزیر نفت و دیگر مسئولان بازنشسته کشوری که حکم یکساله دارند با نامه مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم اخذ دوباره رأی اعتماد مواجه شوند. این گونه کارها باعث ایجاد ناامنی در بحث مدیریت شهری می‌شود.

  به صراحت بگویم صادقلو تا زمانی که خود استعفا ندهد یا از سوی شورا برکنار نشود شهردار گرگان است. این را هم بگویم بحث دفاع من، دفاع از شخص صادقلو نیست. دفاع از جایگاه قانونی شورا و شهردار است.

  همشهری: اصلا چطور شد که حدود دو سوم اعضا به فکر طرح سؤال از شهردار افتادند؟

  همانطور که شورا حق دارد فردی را به عنوان شهردار انتخاب کند و مدیریت شهر را به وی دهد اگر به این نتیجه برسد که شهردار نمی‌تواند خواسته‌هایش را عملی کند طبق قانون اجازه طرح سؤال از شهردار را دارد. اینکه چرا 9 نفر از اعضا موافق طرح سؤال شده‌اند را باید از خودشان پرسید.

  اما به اعتقاد شخص من شاید خواسته‌های فردی و صنفی گاهی اوقات مقدمه‌ای بر خواسته‌های عمومی شود. همچنین شهردار گرگان گرچه خصوصیات خوبی مانند مدیریت زمان، مدیریت نیروی منابع انسانی، سلامت اخلاقی و مالی دارد اما اکثر افراد از برخورد و اخلاق تند ایشان راضی نیستند. البته اگر این خصوصیت را هم نداشت که باید مجسمه‌اش را می‌ساختیم! (با خنده)

  همشهری: چرا اینقدر از شهردار حمایت می‌کنید؟

  من 3 دوره عضو شورای شهر گرگان بودم در 2 دوره قبل شورا احساس خوبی نداشتم اما در این دوره از اینکه عضو شورای شهر هستم احساس خرسندی می‌کنم. چرا که شهرداری را انتخاب کردیم که با تکیه بر ایشان می‌توانیم بگوییم نماینده مردم هستیم و می‌توانیم برای مردم کاری انجام دهیم.

  از خصوصیات برجسته شهردار اعتقاد به قانون است. ایشان معتقدند شورای شهر وقتی قانونی را مصوب می‌کند ملزم به انجام آن است و همه را نیز موظف می‌کند تا تابع قانون باشند. از ویژگی‌های خوب دیگرشان مدیریت نیروی انسانی قوی است. ایشان با جابجایی نیروها توانست بهره‌وری پرسنل شهرداری را افزایش دهد. در واقع فضای بد و نامطلوب که قبلاً در شهرداری وجود داشت الان اثری از آن نیست و امروز شهرداری گرگان  به عنوان مجموعه ای که حرکت رو به جلو دارد در نزد مردم شناخته می‌شود.

  در واقع به دلیل مدیریت انسانی خوب، نظم کارکنان شهرداری نسبت به دوره‌های قبل پررنگتر شده است. ایشان همان ابتدا 30 الی 50 درصد به حقوق کارمندان شهرداری اضافه کرد تا عزت پرسنل شهرداری را به آن‌ها بازگرداند. اما از آن طرف به طور مثال همه کارمندان شهرداری ساعت 7:15 صبح بر سر کار خود هستند.

  مهمترین کار وی افزایش 80 درصد بودجه شهرداری بود. همچنین بودجه عمرانی شهر را 2/3 برابر کرد. پروژه روگذر شهید قندهاری که 3 سال و با پیشرفت فیزیکی 60 درصد به طول انجامیده بود را 5 ماهه تمام کرد. در واقع می‌توان گفت در مجموع عملکرد شهردار نسبت به شهردارهای قبلی بسیار برجسته است.

  همشهری: به شورا بازگردیم. رأی شما در سه مقطع انتخاب رییس سال اول، شهردار و انتخاب رییس سال دوم مورد بحث‌های زیادی قرار گرفت و به خصوص طرفداران ائتلاف توسعه پایدار که شما در فهرست آن‌ها قرار داشتید از آرای شما دلخور شدند. در این باره توضیح می‌دهید؟

  ابتدا باید بگویم همه مباحث ائتلاف و امثالهم برای قبل از انتخابات است و با وارد شدن به شورا این موضوعات باید تمام شود و همه اهمیت شهر را درک کنیم. از آن طرف باید بگویم اتفاقا ائتلاف توسعه پایدار نقش مهمی در ورود من به شورای شهر نداشت و بالعکس این من بودم که با فعالیت‌هایم باعث رأی آوردن آن‌ها شدم.

  در خصوص رأی‌هایی که هم به آن‌ها اشاره کردید باید اینجا بگویم که من در همه این آرا انتخاب و ماندگاری حسین صادقلو به عنوان رییس شورای شهر را در نظر داشتم. در انتخابات هیئت رییسه سال اول شورا خودم می‌توانستم رییس شوم اما به لحاظ سنی و همچنین دشواری این سمت آمادگی و توان این کار را در خود نمی‌دیدم.

  قبل از بحث انتخاب شهردار، بحث بر این بود که اگر قرار است کسی شهردار شود این بار نوبت به آقای چراغعلی است اما وقتی بحث صادقلو مطرح شد دیدم اگر ریاست را از دست بدهیم شهرداری ایشان را نیز از دست خواهیم داد. در واقع برای اینکه شهردار را داشته باشیم به آقای گرزین رأی دادم و اگر  چراغعلی رییس شورا می‌شد شهردار را از دست می‌دادیم.

  گرگان‌آنلاین: صحبت از آقای چراغعلی به میان آمد. ایشان بعد از استعفا از شورای شهر به عنوان مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری به کار مشغول شد. اما به تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از مسائل درون شورای شهر گرگان خبر ندارد. تعامل شما با ایشان چگونه است؟

  قرار نیست آقای چراغعلی از همه مسائل با خبر باشند. در بحث اخیر میان شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر هم ایشان به عنوان نماینده استاندار حاضر شدند اما به جای اینکه در بین اعضا همگرایی ایجاد کند برخی از کارهایش به سمت واگرایی می‌رفت.

  جایگاه حقوقی ایشان این است که مشکلات را از نزدیک مشاهده و به حل آن کمک کند اما بعد از آن جلسه مصاحبه کرد و گفت که حکم شهردار یک ساله است و باید این حکم تمدید شود. بنده هم به عنوان رییس شورا وقتی دیدم حضور ایشان جنبه مثبتی ندارد از او خواستم تا دیگر در رابطه با موضوع شهردار ورود پیدا نکند.

  همشهری: برخی از شایعات می‌گویند که استاندار گلستان برای ماندن آقای صادقلو تلاش می‌کند. این‌ها چه‌قدر صحت دارند؟

  استاندار به هیچ وجه در این رابطه وارد نشد و اعتقاد داشت چون شهردار هم اسم ایشان است بهتر است هیچ ورودی پیدا نکند چون نمی‌خواهد برداشت منفی در این باره شکل بگیرد.

  گرگان آنلاین: یکی از مباحثی که هنوز هم درمورد شورا مطرح می‌شود خرید 10 اتومبیل حدود 50 میلیون تومانی برای اعضای شورا است. آیا واقعاً صرف این هزینه لازم بود؟

  چرا لازم نباشد؟ اعضای شورای شهری مانند گرگان باید با یک ماشین آبرومند به کار خود بپردازند. از آن طرف ماشین‌هایی که قبلا از آن‌ها استفاده می‌شد خراب و مستعمل بودند. در آن زمان هم برخی از ماشین‌ها مانند سمند یا پرشیا هم شرایط فروش نداشتند. به همین 10 ماشین جک خریداری شد و هر 10 تا هم در حال حاضر تحویل اعضای شورا هستند. اگر اعضای شورا خوب کار کنند ماشین خوب هم حقشان هست.

  گرگان آنلاین: خود شما اتومبیل خودتان را تحویل گرفته‌اید؟

  خیر. من نخواستم از این حقم استفاده کنم و البته شاید من دارم کوتاهی می‌کنم.

  همشهری: برج گرگان واقع در میدان بسیج این شهر که جزو پروژه‌های پرهزینه هم بود سرانجام چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟

  مزایده واگذاری رستوران گردان برج گرگان در دستور کار شورا قرار دارد. مشکل پارکینگ هم حل شده است اما بهره برداری آن به سال آینده موکول می‌شود

  همشهری: برنامه شورا برای تیم بسکتبال در سال آینده چیست؟

  دستور وزارت کشور بر این است که شهرداری‌ها نباید تیمداری کنند اما هنوز هیچی مشخص نیست. شورا یک مجموعه اجتماعی است اما در کنار اجتماعی بودن معادلات سیاسی نیز در آن نهفته است. در واقع رأی ما به بحث تیمداری با نگاه صرف ورزشی نیست بلکه مجموعه‌ای از مسائل اجتماعی، سیاسی و ورزشی با هم توأم می‌شوند و به عنوان تصمیم خروجی بسکتبال در می‌آیند.

  تا زمانی که اسپانسر قوی برای بسکتبال گرگان پیدا نشود ما باید در ورزش کهن این شهر هزینه کنیم. با تمام مشکلاتی که داریم باید بپذیریم گرگان را به اسم بسکتبال می‌شناسند. در حال حاضر نیز فضا در شورا به نفع بسکتبال گرگان است و همه معتقدند باید به تیم شهرداری کمک شود.

  همشهری: از بودجه سال آینده شهرداری گرگان چه خبر؟

  فعلاً لایحه‌ای به صحن شورا نیامده است و اطلاعی در این رابطه ندارم. ان‌شاء‌الله قبل از سال جدید لایحه بودجه شهرداری به صحن خواهد آمد.

  - See more at: http://www.gorganonline.com/content/2414/%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%A3%DB%8C-%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%B3%D9%85%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1#sthash.U1POG3YR.dpuf
  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]