آخرین اخبار

» » تور رسانه ای اصحاب رسانه برای بازدید از عرصه های اقتصاد مقاومتی/کارآفرینی با حداقل سرمایه و امکانات

  

  تور رسانه ای اصحاب رسانه برای بازدید از عرصه های اقتصاد مقاومتی/کارآفرینی با حداقل سرمایه و امکانات

  تور رسانه ای اصحاب رسانه برای بازدید از عرصه های اقتصاد مقاومتی/کارآفرینی با حداقل سرمایه و امکانات

  به گزارش نیمروز گلستان؛ با نگاهی به ترکیب جمعیتی کشور و از طرفی ضرورت کاهش وابستگی به درآمد نفت و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه باید به دنبال الگوها و راه حل های جدید و متفاوتی بود تا بتوان شرایط معیشتی مردم را ارتقاء بخشید؛ الگویی که مناسب ترین و کاملترین آن با توجه به شرایط کشور اقتصاد مقاومتی است که توسط رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید شده است.

  حل مشکل بیکاری جوانان در جامعه ما نیازمند راه کارها و برنامه ریزی های بلند مدت است اما می توان با ایجاد راهکارهای کوتاه و میان مدت از گستره بیکاری کاست.

  هم اکنون جوانان ، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشترین مخاطبان بیکاری در کشور هستند؛ شاید شما نیز دچار این مشکل و به دنبال راهکاری برای رهایی از آن باشید.

  به بهانه پنجمین روز از هفته خبرنگار تور یک روزه ی رسانه ای به همت بسیج رسانه گلستان و با همکاری بسیج سازندگی و خانه مطبوعات گلستان برگزار شد که خبرنگاران با افرادی که در همین استان زندگی می کنند و با سرمایه های اندک موفق به کسب درآمد برای خود و اشتغال چندین فرد دیگر و حتی صادرات محصولاتشان شدند آشنایی پیدا کردند.

   

  تور رسانه ای اصحاب رسانه برای بازدید از عرصه های اقتصاد مقاومتی/کارآفرینی با حداقل سرمایه و امکانات

  بیش از 12میلیون درآمد سالیانه از اتاقی 50متری

   

  در این گزارش با بانویی گرگانی آشنا می شویم که با پرورش قارچ در اتاقی 50 متری توانسته سالانه 12 میلیون تومان در آمد داشته باشد و برای 3نفر به طور ثابت اشتغالزایی کند.

  سمیه تاجیک بانویی گرگانی است که با فضایی حدود 50مترمربع از خانه ای در شهر گرگان که بلااستفاده بوده بهره مناسب را ببرد و به عرصه پرورش قارچ وارد شودو هم اکنون سالیانه بیش از 12 میلیون تومان در آمد دارد که بخش عمده ای از آن را خرج تجهیز و توسعه کارش می کند.

  این بانوی کارآفرین که در حال تحصیل در مقطع دکتری زیست شناسی گیاهی است توانسته در کنار خانه داری و تدریس در دانشگاه با راه اندازی عرصه پرورش قارچ برای 3 نفر به صورت ثابت اشتغالزایی کند که این تعداد در هنگام برداشت محصول تا 6 نفر نیز خواهد رسید.

  این مادر نمونه گرگانی دلیل علاقه مندی برای ورود به عرصه پرورش قارچ را در ابتدا تشویق و حمایت خانواده از جمله همسر، همسر خواهر و برادرش که تجربه این کار را داشتند و همچنین نزدیکی به رشته تحصیلی اش معرفی کرد و افزود : دو سال پیش در اتاقی کوچکتر از 50 مترمربع و تنها بر روی کف زمین اتاق پرورش قارچ را آغاز کردم ،که سپس بعد از دریافت وام از بسیج سازندگی توانستم اتاق دیگری از این خانه را به آن اضافه کنم و همچنین با طبقه بندی کردن فضای 50 متری در چهار طبقه کارم را توسعه دادم.

  می بینیم که کسب و کار کوچک و متوسط هزینه بالایی را به کارآفرینان تحمیل نمی کنند در عین حال سبب افزایش درآمد و تولید ثروت و ایجاد شغل می شود ، و در کنار این مزایا انعطاف پذیری این نوع کار نیز اهمیت دارد که با هزینه های اندک می توان در جهت تغییر و بهبود کار گام برداشت.

  تاجیک در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شروع پرورش قارچ سرمایه زیادی نمی خواهد و می توان با 6 تا 7 میلیون تومان این کار را در فضاهایی مانند پارکینگ و انباری منازل راه اندازی کرد یادآور شد: هزینه های اولیه پرورش قارچ شامل کمپوست ، خاک ، هزینه نیروی کار ، هزینه برق و حمل و نقل خاک و کمپوست می باشد که با 6 تا 7 میلیون تومان هزینه می توان 25 تا 30 درصد سود دریافت کرد.

  وی گفت: هم اکنون در محل پرورش قارچ در فضایی 50 متری که در چهار طبقه قفسه بندی شده، 4 تن و نیم کمپوست هست و هر دوره حدودا یک و نیم تن قارچ برداشت می کنم که با توجه به این که قارچ در هرسال 5 دوره ی 2و نیم ماهه امکان برداشت دارد ،سالانه تا 12 میلیون تومان درآمد عایدم می شود.

  این بانوی کارآفرین با تاکید بر اینکه بازار فروش قارچ دارای اهمیت است و کسانی که وارد این عرصه می شوند باید با بازاریابی مناسب ، بازار فروش خود را تضمین کنند افزود: با توجه به این که همسر خواهرم شرکت پرورش و فروش قارچ را اداره می کند تا کنون دغدغه ی فروش محصولاتم را نداشته ام و از طریق این شرکت قارچ های تولیدی خود را به فروش می رسانم.

  این مدرس دانشگاه درباره ی مشکلات خود در این حرفه گفت : استان گلستان به دلیل وجود کاه فراوان که ماده اولیه کمپوست می باشد هم چنین رطوبت مناسب هوا ، اقلیم مناسبی برای تولید کمپوست است اما متاسفانه کارخانه ای برای تولید کمپوست مورد نیاز پرورش قارچ در استان وجود ندارد و مجبوریم تا از استان های دیگر مواد اولیه پرورش قارچ را خریداری کنیم.

  سمیه تاجیک که با سرمایه کم و در مکانی کوچک به کارآفرینی در عرصه پرورش قارچ تبدیل شده به جوانان توصیه کرد تا با چشمانی باز به اطرافشان توجه کنند و بدانند که برای شروع چنین کارهایی نیاز نیست در این رشته تحصیل کرده باشند و می توان با توکل بر خدا و تلاش، ضمن این که برای خود و خانواده شان منبع در آمد ایجاد کنند گامی نیز در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بردارند.

   

  تور رسانه ای اصحاب رسانه برای بازدید از عرصه های اقتصاد مقاومتی/کارآفرینی با حداقل سرمایه و امکانات

  از تولید نهال گیاهان زینتی تا صادرات به کشورهای همسایه

   

  سید عبدالله بنی هاشمی یکی دیگر از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی است که به گفته خودش برای اطاعت از امر رهبر معظم انقلاب اسلامی به این عرصه وارد شده است و هم اکنون با پرورش نهال گیاهان زینتی توانسته برای 2 تا 25 نفر در فصول مختلف سال اشتغال ایجاد کند و محصولاتش نیز به بازار کشورهای همسایه راه یافته است.

  بنی هاشمی که کارشناس ارشد محیط زیست است در آغاز کارش زمان زیادی را برای تحقیقات و آشنایی با این حرفه گذرانده و به گفته ی خودش بی گدار به آب نزده است؛او در سال 1392 با این رویکرد که ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و دچار کم آبی، از فاز مطالعاتی وارد فاز عملیاتی پروژه شد و گیاهانی را مانند سرو نقره ای ،درخت عرعر،زیتون تلخ، کاج تهران و ... در اولویت قرار داد که بومی منطقه گلستان و مقاوم به شوری خاک و کم آبی هستند .

  وی به خبرنگاران گفت : فاز اول و پایه ی کار را در فضایی 3 هزار متری با سی میلیون تومان سرمایه در مزرعه ای در شهرستان کردکوی آغاز کردم و تقریبا 3 سال بعد از شروع کار و پس از این که بر کار واقف شدم و افراد علاقه مند را جذب کردم برای پیشرفت سریعتر و جوابگویی به سفارشات مشتریان ، وامی به مبلغ 15 میلیون تومان از بسیج سازندگی استان گلستان دریافت کردم و پس از کار و تلاش بسیار، هم اکنون گونه هایی از گیاهان پرورشی در این مزرعه مانند سرو نقره ای ،کاج تهران و جونی پروس رونده به بازار کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان صادر می شود.

  این کارشناس ارشد محیط زیست درباره ی اقدامات دانش بنیان خود در زمینه پرورش نهال گیاهان زینتی به خبرنگاران گفت: در این مزرعه سعیمان بر این است برای پیشرفت بیشتر و کیفیت مناسب تر از اقدامات دانش بنیانی که در استان و کشور کمتر کسانی از آن ها استفاده می کنند بهره ببریم ؛ در همین راستا دریافتیم باکتری به نام EM که توسط فردی ژاپنی معرفی شده است و در عرصه کمپوست سازی کاربرد دارد، در عرصه پرورش نهال گیاهان زینتی نیز بازدهی بالایی را نشان داد.

  این کارآفرین عرصه اقتصاد مقاومتی ، بازاریابی ، فروش و شناخت بازار هدف را در این عرصه بسیار مهم دانست و افزود: برای ورود به این عرصه علاقه مندی به این حرفه و توانمندی و استعداد افراد مهم تر از سرمایه اولیه است.

  بنی هاشمی معتقد است 4 تا 5 میلیون تومان سرمایه اولیه برای تهیه مواد اولیه ، خاک ،کود دامی و گلدان های پلاستیکی کفایت می کند و می توان برای ورود به این عرصه زمینی را اجاره که در پایان سال اجاره آن را پرداخت کرد.

  وی در مورد برگشت سرمایه نیز گفت: از سرمایه ای که در این حرفه قرار گیرد حداقل 2 برابر آن مبلغ درآمد خواهید داشت و می توان با کاهش هزینه ها به سود بالاتری دست یافت.

   

  تور رسانه ای اصحاب رسانه برای بازدید از عرصه های اقتصاد مقاومتی/کارآفرینی با حداقل سرمایه و امکانات

  گیاهان دارویی کشتی مناسب برای کشاورزان گلستانی

   

  حمیدرضا رستمانی کارآفرین اقتصاد مقاومتی است که توانسته با تحصیل در رشته طب سنتی و کشت گیاهان دارویی در قطعه زمین پدری ، گیاهان دارویی با کیفیت بالا در سطح کشور تولید کند.

  این پزشک عمومی در حین تحصیل در رشته طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس احساس کرد تا رسالت دیگری در زمینه کشت و ترویج گیاهان دارویی دارد و علاقه مند شد تا قطعه زمین پدری که پنج هزار و پانصد متر مربع بیشتر نیست را به کشت این نوع گیاه اختصاص دهد.

  او که برای شناخت ابعاد مختلف ،موانع و مشکلات کار در این مقدار زمین قصد شروع کارش را داشت به دنبال مجوز رفت و راهنمایی های لازم را از متخصصین جهادکشاورزی گرفت و در اوایل سال 92 شروع به آماده سازی زمین برای نشاء گیاهان دارویی کرد.

  این کارآفرین موفق که در ابتدا کارش را بدون دریافت وام آغاز کرده بود ، برای توسعه کار نیازمند سرمایه بیشتری شد و با درخواست وام و ارائه مدارک 200میلیون تومان از طریق صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص یافت که تا کنون نیمی از این مبلغ را دریافت کرده و امیدوار است با تکمیل پروژه مابقی آن را نیز دریافت کند.

  وی گفت : این صنعت برای زمین هایی با متراژ پایین نیز مناسب است حتی حیاط منازل و از آنجایی که سالی 4مرتبه از این گیاه محصول درو می شود میتوان به طور میانگین از هر هزار متر مربع سالیانه 4میلیون تومان درآمد کسب کرد.

  رستمانی با اشاره به نوع گیاهانی که در این مزرعه کشت می شود مانند نعناع فلفلی ، آویشن،بادرنجبویه ،گل محمدی ،مرزنگوش و به لیمو به خبرنگاران گفت: علی رغم این که استان گلستان جزء استان های مرغوب از جهت کشت گیاهان دارویی است و می توان نشاء و نهاده های این گیاهان را در استان تکثیر و حتی صادر کنیم متاسفانه از استان های دیگر مانند اصفهان وارد می شود.

  این متخصص طب سنتی افزود: با توجه به بالا بودن ماده موثره گیاهان دارویی تولیدی ما در استان به دلیل شرایط آب و هوایی و خاک مناسب رتبه خوبی در کشور دارد و همین امر سبب شده تا سفارش با تناژهای بالا از استان های دیگر داشته باشیم که با توجه به وضع موجود و کم بودن سطح زیر کشت این امر محقق نشده ،اما در تلاشیم تا در آینده نزدیک با توسعه کار جوابگو این سفارشات باشیم.

  وی با تاکید بر کیفیت گیاهان تولیدی مزرعه خود اظهار داشت: گیاهانی که در این پروژه تولید می شود مانند گیاه بادرنجبویه که تیره اصلی این گیاه و در کشور کم نظیر است پس از خشک شدن 70درصد آن توسط خارج از استان و حتی در بخش های علمی و دانشگاهی کشور خریداری و 30درصد از آن در استان مصرف می شود.

  امروزه به دلیل عوارض زیاد داروهای شیمیایی و همچنین قیمت بالاتر آن نسبت به داروهای گیاهی رفته رفته ذائقه مردم به سمت استفاده از گیاهان دارویی در حال تغییر است از طرفی با توجه به اقلیم مناسب استان گلستان برای پرورش گیاهان دارویی و هم چنین اشتغالزایی که این عرصه در پی خواهد داشت مانند عصاره گیری ، عرق گیری ، سالن های خشک کن ، بسته بندی و ... این عرصه نوپا جای بسیاری برای پیشرفت و حمایت مسئولین خواهد داشت و می تواند با نظارت و برطرف کردن موانع عرصه ای قابل اطمینان و سود آور برای کشاورزان و مردم شریف استان باشد.

   

  برای شناخت بیشتر با هر کدام از این کارآفرینان موفق گلستانی در گزارش های بعدی نیمروز گلستان همراه ما باشید.

   

  ابوالفضل آذری

   

  انتهای پیام/

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:
  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]