آخرین اخبار

» » گلستان تنها زیستگاه روباه ترکمنی در ایران/ پوست با ارزش بهانه ای برای شکار بی رویه و انقراض زودرس

  

  گلستان تنها زیستگاه روباه ترکمنی در ایران/ پوست با ارزش بهانه ای برای شکار بی رویه و انقراض زودرس

  گلستان تنها زیستگاه روباه ترکمنی در ایران/ پوست با ارزش بهانه ای برای شکار بی رویه و انقراض زودرس

   گرگان - گلستان نو: شکار غیرمجاز روباه ترکمنی در گلستان تنها به بهانه استفاده از پوست باارزش این حیوان برای تجملات عده ای زنگ خطری برای انقراض کامل یکی دیگر از گونه های حیوانی و نادر ایران است که تنها در گلستان زندگی می کند.

   

   

   

   روباه تركمني نژادی از روباه است که در ایران فقط در استان گلستان و در دشت تركمن‌ صحرا زندگی مي كند و به همین خاطر نام این حیوان را روباه ترکمنی می گویند که در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است.

   

  بسیاری از گونه های جانوری در ایران که نشان دهنده تنوع حیات بر روی منطقه هستند امروزه در خطر انقراض قرار دارند و حفظ و حمایت از آن ها نیازمند مدیریتی جدی در حوزه محیط زیست است.

   

  در استان گلستان هم چنین وضعی حکم فرماست و یکی از حیوانات در حال انقراض گلستان روباه ترکمنی يا روباه «سر دم سياه» است كه در ايران فقط در مناطق ترکمن صحرا و شمالی خراسان قرار دارد و در استان گلستان نیز وجود آن در گميشان گزارش شده است.

   

  آن چه از شواهد پیداست آخرین بار در سال 1376در منطقه گمیشان روباه ترکمنی دیده شده و از آن سال به بعد گزارش قابل اعتمادی مبنی بر مشاهده شدن این حیوان وجود ندارد.

   

  امروزه شکار یکی از معضلات بزرگ است

   

  یک کارشناس محیط زیست در خصوص انقراض این گونه جانوری با شکارهای بی رویه گفت: در دنیای امروزه شکار یکی از معضلات بزرگ است و تبدیل به تفریحی سرگرم کننده درآمده است.

   

  الهام نادری ادامه داد: اگر در گذشته انسان ها برای رفع گرسنگی و در جهت حفظ بقا حیوانات را شکار می کردند امروزه برای تفریح دست به این کار می زنند.

   

  وی افزود: علاوه بر شکار بی رویه نبود وجود امکانات قابل تجهیز برای محیط بانان و هم چنین نبود موارد قانونی موجود بر سر کار این پرسنل زحمتکش و طبیعت دوست نیز از دیگر دلایل عدم حفاظت درست از جانوران است.

   

  نادری خاطر نشان کرد: محیط بانانی که به خاطر خلا های قانونی نمی توانند به صورت قاطع با شکارچیان غیرمجاز برخورد کنند و اصلا امکانات پیشرفته مقابله با خاطیان و حمایت از حیوانات را هم ندارد چگونه می تواند از حیوانات مراقبت کند.

   

  این کارشناس محیط زیست گفت: با آن که در دین اسلام بارها به نگهداری از حیوانات سفارش شده اما خیلی ها دغدغه انقراض حیوانات را ندارند و باید در این راه فرهنگ سازی بیشتری انجام شود.

   

  وی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از شکار بی رویه و از روی تفریح انسان و انقراض حیوانات زیبا و موجودات خلق شده خدا به یک عزم ملی و فرهنگ سازی بالا نیازمندیم و در این راه همه باید تلاش ویژه ایی داشته باشند.

   

  نادری ادامه داد: سازمان محیط زیست استان گلستان بر اساس شرایط و وظایف خود برای حفاظت از گونه های در حال انقراض باید برنامه مناسبی داشته باشد.

   

  وی در خصوص شبگردی این حیوان گفت: شاید یکی از دلایل این که این گونه تا امروز به انقراض کامل نرسیده است همین شبگردی آن باشد چرا که باعث می شود دست خیلی از شکارچیان در روز از آن ها کوتاه باشد.

   

  وی گفت: خوب است شناسایی زیستگاه های منحصر به فرد حیات وحش به عنوان مناطق شکار و تیراندازی ممنوع انتخاب شوند و پس از گذشت 5 تا 10 سال این مناطق دوباره بررسی شوند و اگر به اهداف مورد نظر خود رسیدیم با هماهنگی سزامان های وابسته به عنوان یکی از مناطق چهارگانه حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش تحت مدیریت قرار گیرد تا گونه های حیوانی بتوانند تعداد خود را به حد طبیعی برسانند.

   

  بررسی با نصب دوربین های تله ای وضعیت زیستگاه ها و رفتار های روباه ترکمنی

   

  رییس اداره نظارت بر حیات وحش سازمان محیط زیست گلستان گفت: در سال جاری با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان وارد مذاکراتی شده ایم تا با همکاری گروه زیست جانوری این دانشگاه برای تعیین و چگونگی رفتار این حیوان کارهایی را انجام دهیم.

   

  وحید خیرآبادی  ادامه داد: با نصب دوربین های تله ایی سعی داریم وضعیت زیستگاه ها و رفتار های این جانور را بررسی کنیم تا وضعیت این گونه جانوری را بهتر ارزیابی کنیم.

   

  وی افزود: روباه ترکمنی حیوان باهوشی است و به دلیل این که جثه کوچکی دارد خیلی دیده نمی شود و هیچ آماری مناسبی از این حیوان نداریم و شبگردی آن ها باعث می شود کنترل و بررسی آن ها سخت باشد.

   

  وی در خصوص خصوصیات ظاهری این حیوان گفت: جثه اين روباه، كوچك‌تر و دست و پاي آن، بلندتر از روباه معمولي است و مشخصه اصلي آن دم نسبتا كوتاهي است كه برخلاف ساير گونه‌ های روباه انتهاي آن به زمين نمي‌رسد.

   

  وی ادامه داد: رنگ مو هاي انتهايي دم در روباه تركمني برخلاف روباه معمولي و روباه سني، قهوه‌اي تيره يا سياه است که در فصل زمستان، مو هايي بسيار بلند و به رنگ خاكستري متمايل به سفيد دارد كه اين رنگ در تابستان، به رنگ نخودي مايل به قرمز و مو ها تغيير پيدا كرده و مو هاي آن كوتاه مي ‌شود.

   

  خیرآبادی ادامه داد: طول بدن این جانور به 50 سانتی متر می رسد و گوشتخوار است و بیشتر از موش ها، خرگوش و بعضی از حشرات تغذیه می کند و محل زندگی آن در دشت ها و کوهستان های نیمه بیابانی است.

   

  خیرآبادی ادامه داد: زمان جفت‌گيري روباه تركمني در فصل زمستان ماه‌ هاي دي و اسفند است و طول بارداري روباه ماده 49 تا 51 روز است كه فاصله زماني تولد نوزادان توسط حيوان ماده، صرف آماده‌كردن لانه مي‌شود. در هر زايمان، روباه تركمني بين حدود 2 تا 7 نوزاد با وزن حدود 50 تا 80 گرم به دنيا مي‌آورد.

   

  وی افزود: نوزادان كوچك روباه تركمني تا پاييز و بهار سال بعد از تولد، نزد پدر و مادر خود مي‌مانند و اواخر پاييز و با نزديك‌شدن به فصل زمستان، از آن ها جدا مي ‌شوند و در يك ‌سالگي بالغ و قادر به توليد مثل هستند.

   

  در حال حاضر در استان گلستان 2 گونه جانوری در خطر انقراض وجود دارد که فوک خزری و روباه ترکمنی جزو آن ها است. شکار، افزایش جمعیت و تخریب زیستگاه از سوی انسان برای تامین غذا که تغییر کاربری های بسیار گسترده ایی در عرصه های طبیعی به وجود آورده نه تنها باعث کوچکتر شدن زیستگاه این گونه بلکه گونه های دیگر هم شده است.

   

  آنچه که در این میان دارای اهمیت است بررسی های دقیق در خصوص نحوه رفتار و نوع زندگی این گونه جانوری است تا اقداماتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست گلستان انجام شود و نسل این جانور به مانند خیلی از گونه ها منقرض نشود.

   

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]