آخرین اخبار

» » » معاون فناوری مرکز فضای مجازی: حذف شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم باوجود تاکید رهبری / علاقه جدی به توسعه دولت الکترونیک وجود ندارد!

  

  معاون فناوری مرکز فضای مجازی: حذف شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم باوجود تاکید رهبری / علاقه جدی به توسعه دولت الکترونیک وجود ندارد!

  معاون فناوری مرکز فضای مجازی: حذف شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم باوجود تاکید رهبری / علاقه جدی به توسعه دولت الکترونیک وجود ندارد!

  گلستان نو:عباس آسوشه با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیر ساخت دولت الکترونیک در برنامه ششم جایگاهی ندارد اظهار کرد: دولت علاقه ای به توسعه دولت الکترونیک ندارد!

   

  دولت الکترونیکمعاون فناوری مرکز فضای مجازی در برنامه “گفت‌وگوی اجتماعی” رادیو گفت‌وگو گفت: اهمیت اصلی که چالش ما است و متاسفانه خیلی به آن توجه نمی کنیم، این است که اجرای دولت الکترونیک در اصل تحولی عمیق در نوع نگرش به مسائل مدیریتی، اطلاع رسانی به مردم و در نوع مهارت های حکومت داری است.

   برنامه “گفت‌وگوی اجتماعی” با موضوع دلایل عقب ماندگی کشور در عرصه دولت الکترونیک و با حضور دکتر عباس آسوشه معاون فناوری مرکز فضای مجازی، دکتر مهدی بینا کارشناس فناوری اطلاعات و مهندس حسین ملاجردی رئیس مجمع مدیران دبیرخانه نظام اداری کشور روانه آنتن شد.

   دکتر عباس آسوشه در ابتدا با بیان اینکه رتبه ایران در سه سال گذشته بدتر شده است، به بیان شاخص های دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: سه شاخص کلی در جهان برای بررسی وضعیت دولت الکترونیک کشورها وجود دارد. نخست شاخص خدمات الکترونیکی یا آنلاین است که وضعیت ما در این زمینه خوب نیست و پیشرفت مناسبی نداشته ایم. در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در این زمینه رشد داشته ایم، ولی قابل توجه نبوده است.

   وی به شاخص بعدی اشاره کرد و بیان داشت: توسعه سرمایه انسانی در این زمینه به دلیل وضعیت آموزشی که داریم، نسبت به بقیه شاخص ها شرایط بهتری داریم و رشد قابل توجهی دارد.

  حذف شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم باوجود تاکید رهبری

   معاون فناوری مرکز فضای مجازی با اشاره به شاخص زیرساخت های مخابراتی اشاره کرد و گفت: این شاخص باعث پایین ماندن وضعیت و رتبه ایران در این عرصه شده است. در این شاخص وضعیت بسیار بدی داریم. علی رغم اینکه در سیاست های کلانی که از طرف مقام معظم رهبری برای برنامه ششم ابلاغ شده است که در دو نقطه بر شبکه ملی اطلاعات تاکید شده است، متاسفانه در برنامه ششم شبکه ملی اطلاعات با عنوان مستقل حذف شده است و بودجه ای هم برای آن در نظر گرفته نشده است.

   آسوشه خاطرنشان کرد: این موضوع نه تنها با سیاست های ابلاغی منافات دارد، با اصول دولت الکترونیک منافات دارد. اگر بخواهیم واقعا دولت الکترونیک رشد کند و میوه هایی از قبیل شفافیت، اعتماد و مشارکت مردم بیاورد، باید بر روی بستری با عنوان زیرساخت شبکه ملی اطلاعات رخ دهد.

   در ادامه دکتر مهدی بینا کارشناس فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر گرایش به تعریف طرحی جامع در حوزه فناوری اطلاعات در مقیاس ملی در قالب عبارت حکمرانی سرآمد مطرح شده است. این عبارت را می توانیم عبارتی از دولت هوشمند بدانیم که بسیاری از مختصات آن با ویژگی های دولت هوشمند یکسان است.

   وی تاکید کرد: باید با تدوین نقشه راه برنامه زمان بندی عملیاتی و تعیین مرجع پایش و ارزیابی و با استفاده از روش های صحیح و مستقل رویه های جاری، بتوانیم از فناوری های متحول کننده در دنیا مانند فناوری های همراه، اینترنت اشیاء و رایانش ابری استفاده کنیم.

   وی با اشاره به شاخص های بین المللی سازمان ملل، گفت: سازمان ملل بر اساس شاخص هایش گزارشاتی را در خصوص دولت از منظر دولت الکترونیک ارائه می دهد. در شاخص های جهانی این موضوع مطرح می شود که خدمات به صورت دو زبانه باشد ولی کافی است که یک سری به سایت راهبر دولت الکترونیک سر بزنیم تا متوجه شویم در این سایت نیز دو زبان وجود ندارد.

   این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به سایت دولت الکترونیک و با انتقاد از دو زبانه نبودن آن اظهار داشت: سازمانی که باید در پیشگام شدن دولت الکترونیک سرلوحه باشد، چنین ضعف هایی دارد. در زیرساخت های ارتباطی نیز وضعیت بسیار بدی داریم و باید این زیرساخت ها را به روز کنیم تا به خدمات موبایلی برسیم.

   بینا درباره نیروی انسانی بیان داشت: به نظر باید از ظرفیت های بسیار توانمندی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است استفاده کنیم. متاسفانه در حال حاضر به نظر می آید توجه ناکافی مجریان دولت الکترونیک به بازیگران اصلی، به این عرصه ضربه می زند.

   در ادامه آسوشه با انتقاد از تاکید بینا بر استفاده از تکنولوژی تصریح کرد: امروز دنیا به سمت استفاده از تکنولوژی حرکت می کند و اینکه روی موبایل یا فیبر این کار را انجام می دهیم، اهمیتی ندارد. اهمیت اصلی که چالش ما است و متاسفانه خیلی به آن توجه نمی کنیم، این است که اجرای دولت الکترونیک در اصل تحولی عمیق در نوع نگرش به مسائل مدیریتی، اطلاع رسانی به مردم و در نوع مهارت های حکومت داری است.

   وی ادامه داد: در زمینه خدمات تلفن همراه مشکل زیادی نداریم و با وجود اپراتورهایی که سرویس هایی خوبی ارائه می دهند، در زمینه دولت الکترونیک پیشرفتی نداریم زیرا تحول اصلی را فراموش کرده ایم و فکر می کنیم هر چه تکنولوژی بالاتری استفاده کنیم، موفق تر هستیم در حالی که دنیا اصلا به این موضوع اعتقادی ندارد.

   در ادامه مهندس حسین با بیان اینکه دولت الکترونیک یک مفهوم عام است، اظهار داشت: برخی از خدمات الکترونیکی که در کشورمان انجام می دهیم، رتبه بالایی داریم. اما باید ببینیم در کدام قسمت ها خدمات پایینی داریم و نباید کل موضوع را زیر سوال قرار دهیم.

   وی با اشاره به مجمع دبیرخانه نظام اداری کشور اظهار داشت: در این مجمع ۲۳۰ وزارت خانه و سازمان عضو هستند و تمام روسای دبیرخانه نظام های اداری کشور نیز عضو این مجمع هستند و هر سه ماه یک بار جلسه برگزار می کنیم. آخرین دستاوردهای فناوری اطلاعات و اتوماسیون اداری سراسر کشور را رصد می کنیم.

   ملاجردی رئیس مجمع مدیران دبیرخانه نظام اداری کشور خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم این مجمع خیلی منسجم تر شده است. در این دولت سیستم مکاتبات اداری را جا انداختیم و حذف نسخه های کاغذی در سراسر کشور پیش از این ۱۷ درصد بوده است و الان به ۸۵ درصد رسیده است.

   ملاجردی تصریح کرد: در تلاش هستیم تمام نسخه های کاغذی را حذف کنیم و مکاتبات الکترونیکی داشته باشیم. در بخش های دیگر نیز همین طور است که از جمله آنها می توان به کارت سوخت اشاره کرد.

   وی با رد این موضوع که علت عدم تحقق دولت الکترونیک کمبود بودجه است، اظهار داشت: بودجه کافی در این زمینه وجود دارد ولی تعدد تصمیم گیری برای کارهای موازی در دولت الکترونیک داریم.

   شایان ذکر است، برنامه گفت و گوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و فایل صوتی آن برای علاقمندان در تارنمای شبکه موجود است.

   

   

   

   

   

  منبع:پایگاه خبری فضای مجازی ایران فیمنا

  ارسال این مطلب به دوستان
  انتخاب محتوای ارسالی: عنوان مطلب خلاصه مطلب
  نام شما: آدرس ایمیل:

  مطالب مشابه مطلب فوق

  بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
  پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
  اطلاعات
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به روزنامه گلستان نو می باشد. [ طراحی ، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت ]