تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۵۶
کد خبر : 2929

تاکید بر رعايت الگوی کشت از سوی کشاورزان عزیز گلستانی

یحیی آذری، خبرنگار

ضیایی :تأمین کود مورد نیاز محصول سویا/توزیع دوبرابری کود شیمیایی نسبت به سال گذشته

ضیایی :تأمین کود مورد نیاز محصول سویا/توزیع دوبرابری کود شیمیایی نسبت به سال گذشته
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان با اشاره به افزایش دو برابری نسبت به سال‌های قبل، از توزیع کود مورد نیاز محصول سویا در استان خبر داد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان تاکید کرد:

رعایت الگوی کشت از سوی کشاورزان عزیز گلستانی 

کود مورد نیاز استان تامین شده است

افزایش کودهای پتاسه نسبت به سال گذشته

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان با درخواست از کشاورزان برای رعایت الگوی کشت استان، از تامین وتوزیع کود شیمیایی مورد نیاز مزارع سویا خبر داد.
به گزارش خبرنگار نیمروز گلستان سید صمد ضیائی با اشاره به اینکه توزیع و مصرف کود های پتاسه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال های قبل افزایش دوبرابری داشته اظهار کرد : بی شک پیامد مثبت این توزیع افزایش بهره‌وری و برداشت ۵۰۰ هزار تنی گندم تاکنون و نیز افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و ارتقاء سلامت جامعه بوده است.
و از آن می توان به عنوان یکی از مهمترین توفیقات بخش کشاورزی یاد کرد. وی اظهار کرد: داده های طرح پایش کمی و کیفی موسسه تحقیقات آب و خاک نشان داده است میزان فسفر حدود ۷۰ درصد خاک های کشاورزی کمتر از حد بحرانی است و این عدد در مورد پتاس حدود ۵۰ درصد تخمین زده شده است. ضیائی بیان کرد: امیدواریم با اقدامات ترویجی وآموزشی بتوانیم در یک برنامه میان مدت، مصرف کود پتاسه استان را به مقادیر استاندارد برسانیم
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان یادآورشد: کشاورزان برای مقدار مناسب کود پتاس قبل از کشت محصول، با انجام آزمایش و بررسی عناصر مورد نیاز و نوع و PH خاک، به مقدار موردنیاز خاک به عنصر پتاسیم را بررسی کنند. وی نقش کود پتاس را در ارتقای محصولات کشاورزی مهم ذکر کرد و گفت: مصرف کود های پتاسه قبل از کشت می تواند باعث افزایش مقاومت گیاه به صدمات ناشی از تنش های خشکی وکم آبی شود.
سید صمد ضیائی با اشاره به تامین بموقع کود شیمیایی مورد نیاز استان از سوی شرکت اظهار کرد: سهمیه ابلاغی سال جاری برای تهیه و تدارک کود های پتاسه ۲۲ هزار و ۷۶۷ تن بوده که که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از چهار هزار و ۸۰۰ تن انواع کود های پتاسه شامل کلرور، پتاسیم و سولفات پتاسیم از مبادی و کارخانجات تولید داخل کشور تامین شده است ضمن اینکه با توجه به شرایط موجود و افزایش بارندگی استقبال کشاورزان از کشت محصول سویا افزایش پیدا کرده و تقاضای کود شیمیایی هم بالا رفت که تاکنون علاوه بر توزیع ۳۰ تن، مقدار ۳۰ تن دیگر در حال انتقال به استان و ۳۸ تن دیگر هم خریداری شده که جمعا ۹۸ تن کود سویا توزیع خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای کاهش مشکلات کم آبی نیازمند همکاری کشاورزان عزیز برای رعایت الگوی کشت در استان است تصریح کرد: داده های هواشناسی استان و بررسی آمار های شرایط اقلیمی نشانگر این است که استان گلستان با استمرار کشت های خارج از الگو در وضعیت بحران و تنش آبی قرار گرفته است و برای افزایش بهره وری مصرف کود های پتاسه قبل از کشت می تواند باعث افزایش مقاومت گیاه و کاهش صدمات ناشی از تنش های خشکی وکم آبی شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.